Chuť cestovat po teroristických útocích neklesá. Mění se ale destinace, tvrdí odborník

Turisté se v poslední době několikrát stali terčem teroristů. Útočili na ně v Turecku, Egyptě i Tunisku. Chuť cestovat mezi Evropany přesto nemizí. Poohlížejí se ale po jiných destinacích, říká Fritz Joussen, šéf největšího turistického koncernu na světě TUI.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opuštěné hotelové pláže v Súse | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Svět se prostě změnil a už není tak bezpečný,“ připustil Joussen. Je to pro něj klíčová informace, protože jeho cestovní kanceláře a letadla vozí turisty do celého světa.

Firemní statistiky nicméně potvrzují, že lidé se od dovolených v zahraničí odradit nenechají. „Chuť cestovat zůstává na vysoké úrovni. Ve srovnání s uplynulými roky dokonce roste,“ upozornil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké dopady mají teroristické útoky na turistickou branži, se šéfa koncernu TUI Fritze Joussena ptal zpravodaj v Německu Pavel Polák

Není tomu ale tak v případě zemí, které se staly nebezpečnými. Třeba do Tuniska koncern Fritze Joussena po útoku islamistů v loňském létě žádné turisty vozit nesmí.

Lidé ale hledají alternativní destinace. V současnosti jezdí například do Španělska. „Právě kvůli zvýšenému zájmu o Španělsko a kvůli zmenšujícím se kapacitám teď můžeme sledovat, jak ceny zájezdů do této země masivně stoupají."

Podle Joussena, jehož turistický koncern působí ve 130 zemích, roste nyní zájem také o Karibik a jihovýchodní Asii.

To, že by měl útok v Istanbulu mít negativní dopad na turecký turistický průmysl, je prý nepravděpodobné.

Metropole není hlavním turistickým cílem, tím jsou rezorty na pobřeží. Přesto ale koncern TUI zaznamenal pokles objednávek zájezdů do země.

„Podle našich dosavadních zkušeností víme, že jakmile z médií zmizí zprávy o útoku, tak po dvou, třech týdnech se lidé začnou o danou destinaci opět zajímat," dodal.

Zdůraznil ale, že dnešní svět je nepředvídatelný. Nikdo tak neví, jestli teroristické útoky nebudou pokračovat.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme