Chystá se zátah na vůdce Talibanu

Afghánské protitalibanské síly chystají útok na horskou oblast severozápadně od Kandaháru. Tam se pravděpodobně ukrývá nejvyšší vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar spolu s 500 svými muži. S odvoláním na nového šéfa kandahárské rozvědky to oznámila agentura Reuters. Kmenoví bojovníci a speciální oddíly americké armády mezitím v horách východního Afghánistánu pronásledují ozbrojence Al-Káidy, kteří uprchli z dobytého jeskynního komplexu v oblasti Tora Bora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voják protitalibanské aliance | Foto: ČTK/AP

Zatím není jasné, co bude se zajatými členy Al-Kaidy. Vítězové je buď vydají americkým jednotkám, které v jižním Afghánistánu vybudovaly zařízení pro asi 300 válečných zajatců, nebo je předají prozatímní vládě. Ta se má svého úřadu úřadu ujmout v sobotu.

Do soboty jsou v zemi také očekávány mezinárodní bezpečnostní síly. Oznámil to zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán James Dobbins. Podle něj nebude počet příslušníků mírových sil alespoň v Kábulu příliš vysoký, protože bezpečnostní situace ve městě je relativně dobrá. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld v neděli jejich počet odhadl na tři až pět tisíc. Británie vyšle do Afghánistánu jako součást mírových sborů až 1500 svých vojáků. V Londýně to řekl dnes britský premiér Tony Blair.

Vyslanec Dobbins se v afghánském hlavním městě zúčastnil slavnostního vztyčení americké vlajky v objektu bývalého velvyslanectví Spojených států. Američané tak téměř po 13 letech oficiálně obnovili svou diplomatickou přítomnost v Kábulu.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme