Chystaná privatizace pošty vyvolala v Japonsku krizi

Japonský premiér Džuničiró Koizumi rozpustil dolní sněmovnu parlamentu. Důvodem je zamítnutí reformy a chystané privatizace poštovní spořitelny. Poštovní reforma je významnou součástí změn směřujících k oživení japonského hospodářství, které premiér Koizumi prosazuje od převzetí úřadu v roce 2001.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský premiér Džuničiró Koizumi | Foto: AFP

Pokud by byla privatizace schválena, stala by se Japonská pošta, která má čtvrt miliónu zaměstnanců, největší bankou světa. V úsporách a vkladech totiž drží 330 bilionů jenů, tedy téměř dva a půl bilionu eur. Reforma měla za cíl vklady lépe zhodnocovat.

Proti Koizumimu se ale postavili i poslanci vlastní strany, kteří poukazovali na to, že reformy by vedly k propouštění a omezení služeb na venkově. Džuničiró Koizumi spojil reformy s další politickou budoucnost. Japonsko čekají nové volby, a to 11. září.

Japonští analytici soudí, že důsledky zamítnutí reformy se negativně projeví v dalších letech. Odborníci navíc tvrdí, že politická nejistota oživování japonské ekonomiky také nepomůže.

Klára Stejskalová, Marián Vojtek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme