Jednání o rukojmích. Šéfové Mosadu a CIA se setkali s katarským premiérem

Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns, šéf izraelské tajné služby Mosad David Barnea a katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání ve čtvrtek v Dauhá projednávali parametry dohody o propuštění rukojmích, které ozbrojenci z Hamásu unesli při teroristickém útoku ze 7. října na Izrael. Řešili také humanitární pauzu v izraelském bombardování Pásma Gazy. Agentuře Reuters to sdělil její informovaný zdroj.

Sledovali jsme online Dauhá (Aktualizováno: 17:55 9. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Součástí rozhovorů byla podle něj také diskuse o povolení dovozu pohonných hmot do Gazy

Následky ostřelování v Pásmu Gazy (ilustrační foto) | Foto: Mohammed Al-Masri | Zdroj: Reuters

Výhodou trojstranného setkání bylo, že se všechny tři strany sešly u jednoho stolu v reálném čase, aby se proces urychlil, uvedl zdroj. Součástí rozhovorů byla podle něj také diskuse o povolení dovozu pohonných hmot do Gazy, které by sloužily k humanitárním účelům.

Hamás podle Izraele ztratil kontrolu nad severem Pásma Gazy, na jih odešlo dalších 50 tisíc lidí

Číst článek

Provoz na hraničním přechodu Rafáh mezi Egyptem a Pásmem Gazy byl obnoven 21. října, nefunguje však každý den a obyvatelé Pásma Gazy podle humanitárních organizací pomoc zoufale potřebují.

Přes přechod dosud přejelo více než 560 nákladních vozů s pomocí. Dodávky ale neobsahovaly pohonné hmoty, neboť Izrael tvrdí, že by se jich mohl zmocnit Hamás.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovaně prohlásil, že nepřistoupí k humanitárnímu příměří nebo pauzám, dokud Hamás nepropustí rukojmí, které unesl 7. října.

Hamás podle odhadů Bílého domu drží asi 180 rukojmích, dalších 40 Palestinský islámský džihád a zbytek další radikální organizace v Pásmu Gazy.

Rozhovory se týkaly propuštění deseti až 15 rukojmích výměnou za jednodenní či dvoudenní humanitární přestávku ve válce, řekl zdroj Reuters.

‚Příslušná opatření‘

Jeruzalémské brigády, ozbrojené křídlo islámského džihádu, ve čtvrtek podle agentury AFP zveřejnily video s dvěma izraelskými rukojmími, ženou a chlapcem, které jsou prý připravené propustit, jakmile budou platit „příslušná opatření“.

Válka v Gaze neskončí pro Izrael úspěchem, dokud nezíská zpět unesené lidi, upozorňuje analytička

Číst článek

Není jasné, zda opatřeními měl mluvčí Jeruzalémských brigád na mysli dočasnou pauzu v bojích nebo jiné okolnosti.

Výsledek jednání v Kataru, kde sídlí několik politických vůdců Hamásu, však nebyl jasný, podotkl Reuters. Katarští představitelé vedou snahy o zprostředkování dohody mezi Hamásem a izraelskými představiteli o propuštění rukojmích již od počátku konfliktu.

Při izraelském ostřelování Pásma Gazy zemřelo od 7. října přes 10 800 Palestinců, včetně více než 4400 dětí, uvedly ve čtvrtek úřady spravované hnutím Hamás. Tyto údaje z válečné zóny nelze nezávisle ověřit.

afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme