CIA porušila mučením členů Al-Káidy zákon, zjistil výbor amerického Senátu

Americká CIA opakovaně uváděla v omyl Bílý dům i Kongres ohledně vyšetřovacích praktik v boji proti terorismu. Uvádí to dlouho očekávaná zpráva Výboru pro zpravodajské služby amerického Senátu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V čele vyšetřování stála senátorka Dianne Feinsteinová

V čele vyšetřování stála senátorka Dianne Feinsteinová | Zdroj: Reuters

Americká Ústřední zpravodajská služba CIA podle závěrů zprávy klamala americkou veřejnost o účinnosti takzvaných „posílených vyšetřovacích technik," které mnozí, včetně prezidenta Baracka Obamy, označují za mučení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zprávě výboru amerického Senátu mluvila zpravodajka Lenka Kabrhelová a komentátor ČRo Milan Slezák

Podle zprávy byly praktiky nespolehlivé a nepřinesly informace, které by mohly zachránit americké životy.

Tzv. posílené vyšetřovací techniky zahrnovaly spánkovou deprivaci, věznění v malých prostorech, bití, ponižování i simulované topení – tzv. waterboarding.

Prezident Obama v prohlášení uvedl, že metody CIA poškodily pověst Spojených států ve světě a jsou v přímém rozporu s americkými hodnotami. Republikáni naopak tvrdí, že praktiky pomohly dopadnout důležité podezřelé, včetně Usámy bin Ládina.

Zveřejnění předcházela ostrá debata ve Washingtonu ohledně toho, kolik informací by mělo být přístupných.

V obavách z reakcí ve světě americké úřady zpřísnily bezpečnostní opatření na ambasádách a vojenských zařízeních.

Na zprávu se čekalo roky

„Zpráva byla očekávána daleko dříve. Čekalo se, že by mohla být hotova do roku od začátku práce senátního výboru, což bylo před 5 lety,“ připomněl komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Jak zdůraznil, zveřejněný výtah zprávy tvrdí, že drsné metody výslechů nepřinesly zpravodajsky cenné informace a nepomohla odvrátit další atentáty.

USA zvyšuje bezpečnostní opatření kvůli zveřejnění dokumentu o praktikách tajných služeb

Číst článek

„Na druhé straně i dnes někteří američtí politici – a jsou to hlavně republikáni – tvrdí, že to není pravda, že přeci jenom některé cenné informace získány byly i za cenu drsných metod, které prezident Obama označil za mučení,“ poznamenal Slezák.

Washington se od obdobných praktik distancuje

Ve Spojených státech se už rozproudila debata, zda zodpovědní lidé za mučení vězňů budou trestně stíháni. Ministerstvo spravedlnosti však ohledně programu CIA neplánuje obnovení trestního řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová také zprostředkovala první reakce americké veřejnosti

Vysocí představitelé Obamovy administrativy připouštějí, že se zveřejnění zprávy může obrátit proti Spojeným státům.

Jak zdůrazňují, naopak se tím vysílá signál, že americká vláda chce být transparentní a dodržovat lidská práva a mezinárodní konvence.

A hlavně, že podobnou praxi už neprovozuje a provozovat nechce.

Vestibul sídla CIA ve McLean, stát Virginia (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme