CIA prý zaplatila íránskému jadernému vědci pět miliónů dolarů

Íránský jaderný vědec Šahrám Amírí dostal za poskytnuté informace od americké tajné služby CIA pět miliónů dolarů. S odvoláním na nejmenovaného amerického činitele to napsal deník Washington Post.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šahram Amírí (vlvo)

Šahram Amírí (vlvo) | Zdroj: ČTK

Amírí se v úterý náhle objevil na íránské zájmové misi ve Washingtonu. Tvrdil, že ho loni do Spojených států unesli Američané. Dnes se vrátil do Íránu.

Po příletu do Teheránu na Amírího čekalo bouřlivé přivítání. Před novináři znovu zopakoval, že ho loni CIA unesla, když byl na náboženské pouti v Saúdské Arábii. Tvrdil také, že na íránském jaderném programu vůbec nepracuje.

Americké zdroje ale mezitím pouštějí do médií odlišnou verzi. Amírí prý přijel do Spojených států dobrovolně. Předával prý vyšetřovatelům informace a dostal za to zaplaceno. Peníze jsou ale údajně na účtu ve Spojených státech, takže Amírí se k nim po náhlém odjezdu do Íránu nedostane.

Americké zdroje v tisku spekulují, že se Amírí vrátil kvůli tlaku, kterému byla vystavena jeho rodina žijící v Íránu.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme