CIA se 'zlovolně spikla', aby otrávila Kim Čong-una, prohlásila KLDR

Kim Čong-un na inspekci vojenského zařízení na jihu KLDR (nedatovaný snímek zveřejněný státní agenturou KCNA 5. května 2017). | Zdroj: Reuters

Severní Korea obvinila americkou tajnou službu CIA z komplotu za účelem otrávit severokorejského vůdce Kim Čong-una. "Ohavný zločin", který údajně zmařila, přirovnala k "vyhlášení války". O prohlášení severokorejského ministerstva státní bezpečnosti, zveřejněném agenturou KCNA, informovala v pátek agentura AFP.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Partnerem Američanů v údajném "zlovolném spiknutí" byly podle KLDR jihokorejské zpravodajské služby. Cílem spiklenců byl atentát na severokorejského vládce Kim Čong-una během veřejných oslav v Pchjongjangu, uvedlo severokorejské ministerstvo státní bezpečnosti v prohlášení citovaném státní agenturou KCNA. 

Severokorejci si z propagandy balí cigarety, říká uprchlý novinář z KLDR

Číst článek

Tvrdí také, že prostředkem měly být blíže neupřesněné "biochemické látky". "Radioaktivní látky a toxické nanočástice" podle Pchjongjangu patří mezi oblíbené vražedné nástroje CIA, protože "nevyžadují přístup k cíli (atentátu) a jejich smrtící výsledky se projeví po šesti až dvanácti měsících," prohlásilo ministerstvo, jež v KLDR aktivně plní úlohu tajné policie.

Dodalo, že atentátníkem měl být občan KLDR jménem Kim, jehož CIA spolu s jihokorejskými protěšky "ideologicky zkorumpovali a podplatili". Ujistilo také, že veškerá snaha nepřátelských služeb přišla vniveč, protože byla "nedávno odhalena a zmařena". 

'Vyslídit a zničit do jednoho'

Detaily včetně osudu údajného atentátníka už Pchjongjang neupřesnil. Tvrdí ovšem, že se jedná o jasný terorismus "nejen proti KLDR, ale také proti spravedlnosti a svědomí lidského druhu", který se rovná "vyhlášení války". "Teroristy" ze CIA a jihokorejských "loutek" slibuje "vyslídit a nemilosrdně zničit do jednoho".

Sám severokorejský režim přitom v minulosti prokázaně zorganizoval nejméně jeden atentát na hlavu Jižní Koreje. Elitní komando KLDR v roce 1968 proniklo do bezprostřední blízkosti Modrého domu, sídla jihokorejského prezidenta v Soulu, při pokusu zabít tehdejšího vládce země Pak Čong-huie. Kromě řady dalších incidentů stáli severokorejští agenti také za výbuchem civilního letadla v roce 1987, který zabil všech 115 lidí na palubě.

Páteční rétorický útok KLDR je dalším z řady výbojů v napětí, které se v uplynulých týdnech vznáší nad Korejským poloostrovem. Kromě severokorejského režimu a Soulu jsou v jeho centru vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa a Čína, dlouholetý spojenec Pchjongjangu. A především severokorejský zbrojní program. 

'Lehkomyslná Čína tančí, jak Amerika píská.' KLDR otevřeně pohrozila Číně

Číst článek

Peking na otevřené podpoře KLDR ubírá, za což si ve čtvrtek vysloužil další ostrá slova ze strany Pchjongjangu. Ten odsoudil "lehkomyslné a absurdní komentáře" Číny a nařkl svého většího souseda, že "skáče, jak pískají Spojené státy". Číně také otevřeně pohrozil "vážnými následky", pokud nepřestane "svévolně porušovat nezávislá a legitimní práva, důstojnost a svrchované zájmy" Severní Koreje. 

Nové sankce

V americkém Kongresu tento čtvrtek odhlasovali zostření sankcí vůči KLDR, které jsou namířeny především proti severokorejskému loďarskému průmyslu a využívání otrocké práce. Cílem je přiškrtit finanční toky, jimiž totalitní režim získává prostředky pro svůj jaderný a raketový program.

Bludištěm rodu Kimů. Odhalte nejtajnější dynastii světa v interaktivním rodokmenu

Číst článek

Čína už v souladu s dřívějšími mezinárodními sankcemi zastavila veškerý dovoz uhlí ze Severní Koreje. Nepřestává však zdůrazňovat, že v současné krizi na ose Pchjongjang-Washington je ochotná sehrát roli zprostředkovatele, ale konečné jednání zůstává na KLDR a USA. 

Zvýšené napětí kolem KLDR trvá již několik týdnů. Spojené státy k břehům Korejského poloostrova vyslaly letadlovou loď a tento týden nad Jižní Koreou a Japonskem přelétly dva americké útočné letouny. KLDR v úterý reagovala prohlášením, že "(americké) lehkomyslné vojenské provokace posouvají situaci na Korejském poloostrově blíž jaderné válce."

 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme