Lékaři CIA po útocích na dvojčata zvažovali, že použijí sérum pravdy při výsleších

Lékaři americké Ústřední zpravodajské služby krátce po teroristických útocích na Spojené státy v září 2001 zvažovali, že použijí drogy jako takzvané sérum pravdy. Mělo to být v rámci kontroverzního programu vyslýchání podezřelých z terorismu za pomoci drsných metod, které připomínají mučení. Sérum pravdy mělo podezřelé přimět, aby sdělili informace o chystaných teroristických útocích, uvedla agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CIA zvažovala, že vyzkouší lék zvaný Versed při výsleších. (Ilustrační foto) | Foto: Alkis Konstantinidis | Zdroj: Reuters

Po měsících výzkumu Ústřední zpravodajská služba (CIA) zvažovala, že „možná stojí za pokus“ vyzkoušet lék zvaný Versed, což je sedativum často předepisované pro zmírnění úzkosti. Nakonec se ale CIA rozhodla nepožádat vládní právníky o souhlas s nasazením léku.

Rumunsko a Litva porušily práva, když pomohly CIA, rozhodl soud pro lidská práva

Číst článek

Existenci výzkumného programu, nazvaného Projekt medikace, odhalila odtajněná zpráva, kterou CIA na soudní příkaz poskytla nevládní organizaci Americká unie občanských práv (ACLU). Devadesátistránková zpráva podle AP vrhá světlo na dilema lékařů ve službách výslechového programu CIA, kteří se snažili usmířit etiku své profese s možností zachránit lidské životy odvrácením budoucích teroristických útoků.

„Tento dokument vypráví podstatnou část příběhu o tom, jak CIA dospěla k nezákonnému mučení vězňů, a pomáhá zabránit tomu, aby se to opakovalo,“ uvedl právník ACLU Dror Ladin.

Etické starosti

Mezi léty 2002 až 2007 byli lékaři, psychologové a zdravotní sestry ve službách CIA přímo zapojeni do výslechového programu. Vyhodnocovali, pozorovali a ošetřovali 97 vězňů v desítce tajných zařízení CIA v zahraničí a doprovázeli vězně při více než stovce letů, uvádí zpráva.

'Neobnovíme program zadržování a výslechů.' Kandidátka na šéfku CIA vysvětlovala řízení tajné věznice

Číst článek

Když se CIA nakonec rozhodla, že nepožádá ministerstvo spravedlnosti o souhlas s vedením výslechů za pomoci drog, ušetřila své doktory „značných etických starostí“, stojí ve zprávě. Protiteroristický tým CIA se tak rozhodl proto, že nechtěl přijít na ministerstvo s dalším problémem po bitvě o schválení programu brutálních výslechových metod, spočívající ve znemožňování spánku či simulovaném topení, takzvaném waterboardingu.

Abú Zubajdá

Hypotézu, že by s výslechy mohlo pomoci „sérum pravdy“, vyvolala odolnost Palestince jménem Abú Zubajdá, který byl jedním z vysoce postavených činitelů teroristické organizace Al-Káida a byl považován za mozek útoku proti newyorským mrakodrapům Světového obchodního centra. Abú Zubajdá setrvával v odporu navzdory opakované simulaci topení či nedostatku spánku.

Kontroverzní program vyšetřování podezřelých z terorismu po útocích na USA z 11. září 2001 ukončil definitivně americký prezident Barack Obama po nástupu do úřadu v lednu 2009.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme