Agenti tajné služby měli v Putinově aparátu špiona, Rusko už musel opustit, píše CNN

Spojené státy před dvěma lety vyvezly z Ruska vysoce postaveného kremelského úředníka, který dodával do Washingtonu informace z nejbližšího okolí prezidenta Vladimira Putina. Oznámila to v noci na úterý televize CNN s odvoláním na hodnověrné zdroje. Televize jméno údajného špiona neuvedla, podle ruských médií jde o Olega Smolenkova, spolupracovníka Putinova poradce Jurije Ušakova. Kreml Smolenkovovo působení potvrdil.

New York/Moskva (Aktualizováno: 12:05 10. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Mikhail Klimentyev/Kremlin | Zdroj: Reuters

Špion, zverbovaný údajně před desítkami let, byl z Moskvy do USA dopraven z obavy před prozrazením, uvedla CNN.

Bezprostředním podnětem měla být schůzka prezidenta Donalda Trumpa s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v květnu 2017, při níž šéf Bílého domu hovořil o tajných informacích o Islámském státu v Sýrii, které CIA dostala z Izraele. Americká rozvědka údajně pojala podezření, že kvůli Trumpově výřečnosti bude její kremelský agent ohrožen.

Špion, kterým měl být Oleg Smolenkov, byl nejvýše postaveným agentem CIA v Kremlu, uvedla CNN. Měl mít přístup k Putinovi, a mohl dokonce Američanům poskytovat fotokopie dokumentů přímo z jeho pracovního stolu. Informace údajně dodával déle než deset let. Na doporučení Američanů měl Rusko opustit už v roce 2016, ale z rodinných důvodů to odmítl.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v úterý potvrdil, že Smolenkov v roce 2016 pracoval v prezidentské kanceláři, ale před několika lety“ byl propuštěn. O důvodech se mluvčí nezmínil. O údajném Smolenkovově vyzvědačství prý Kreml nic neví a místo jeho pobytu nezná. „Jeho funkce nespadala do vyššího služebního zařazení,“ řekl Peskov.

Co mohl vyzradit?

List The New York Times napsal, že ruský špion byl pro USA zvlášť cenný v době, kdy se Rusko začalo vměšovat do amerických prezidentských voleb. Jeho informace měly být klíčové pro zjištění, že vměšování nařídil a organizoval sám Putin. List zdůraznil, že život ruského agenta je v ohrožení, a proto neuvedl jeho jméno ani místo pobytu v USA.

Nevlastní bratr Kim Čong-una spolupracoval se CIA. Do Malajsie, kde ho zavraždili, cestoval za zdrojem

Číst článek

Ruský list Kommersant ale v úterý napsal, že špionem je pracovník prezidentské kanceláře Oleg Smolenkov, který v červnu 2017 odjel s rodinou na dovolenou do Černé Hory a beze stopy zmizel. Deník zjistil, že Rus žije ve městě Stafford nedaleko Washingtonu i se svou ženou Antoninou, která rovněž pracovala v aparátu ruské vlády. Podle televize NBC dům, v němž Smolenkov žije pod vlastním jménem, střeží policejní agenti.

Podle ruských zdrojů nemohl Smolenkov Američanům vyzradit nic důležitého, protože se zabýval provozními záležitostmi a logistikou.

V době, kdy byl nynější Putinův poradce Jurij Ušakov velvyslancem v USA, pracoval Smolenkov na ambasádě spolu s ním. Vztah mezi nimi byl údajně přátelský, a Ušakov proto po návratu do Moskvy Smolenkova zaměstnal i v Kremlu.

Mluvčí CIA Brittany Brammelová označila informace americké televize o ruském agentovi za nepřesné, mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová uvedla, že zprávy CNN „jsou nejen nesprávné, ale potenciálně i ohrožují lidské životy“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme