CIA zorganizovala v Pákistánu očkování dětí, aby dopadla bin Ládina

Americká tajné služba CIA zorganizovala v Pákistánu falešné očkování dětí, aby dopadla Usámu bin Ládina. Zjistil to britský deník The Guardian. Plošné očkování proti žloutence mělo americkým agentům zajistit přístup k Usámovým dětem, a tím i ke vzorkům DNA jeho rodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novináři před komplexem v Abotábádu, kde byl Usáma bin Ládina zabit | Foto: Reuters

Není jasné, jestli se jarní operace zdařila. Počátkem května ale Usámu každopádně zabilo americké komando v jeho úkrytu v Abbotábádu.

Jak vypátral The Guardian, nejprve chtěli Američané ověřit, jestli se v domě opravdu skrývá saúdskoarabský terorista. CIA proto naverbovala pákistánského lékaře Šakíla Afrídího, který v Abbottábádu zorganizoval fiktivní očkování.

Pro zvýšení důvěryhodnosti se program nejprve zaměřil na děti z chudinské čtvrti a pak se rychle přesunul do Usámova bydliště. Město bylo oblepené letáky o vakcinaci, všechno ale probíhalo bez účasti zdravotnických úřadů.

Do Usámova domu se nakonec opravdu dostala zdravotní sestra, která měla přítomné děti ošetřit. Není ale jasné, jestli se jí při tom podařilo odebrat nějaké biologické vzorky, ani jestli operace Američanům pomohla.


Abbottábad

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme