Sabine nebo Ciara? Jiná jména pro stejný orkán. V různých zemích se bouře nazývá jinak

Bouře, která se přihnala na západ Evropy, se v různých zemích jmenuje jinak. V Německu je to Sabine, v Británii, Nizozemsku nebo Irsku Ciara. Agentura DPA v této souvislosti píše, že od roku 2002 si lidé mohou názvy tlakových níží a výší za poplatek „rezervovat“ u Ústavu meteorologie berlínské Svobodné univerzity.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouře narazila na pobřeží Francie. | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Objednat si v Německu jméno pro tlakovou výši stojí asi 356 eur (8913 korun), pro níži necelých 237 eur (5934 korun). Letos nesou níže ženská jména, název současné bouře pochází od jisté Sabine Kaufmannové. Žádné podrobnosti o ní meteorologický institut Svobodné univerzity nezveřejnil.

Se jménem Ciara přišel britský meteorologický ústav. Odborníci vybírají pro bouře jednoduchá jména, aby to usnadnilo komunikaci s veřejností.

V Německu s nápadem dávat tlakovým nížím a výším jména přišla v roce 1954 tehdejší studentka a pozdější hlasatelka předpovědi počasí na veřejnoprávní televizi ZDF Karla Wegeová. Navrhla, aby níže nesly ženská jména, výše mužská.

Tento zvyk se udržel do roku 1998, kdy narazil na odpor feministek. V reakci na to meteorologové používání mužských a ženských jmen pro označování tlakových výší a níží střídají. V letech se sudým letopočtem, tedy i v roce 2020, se budou níže jmenovat po ženách, výše po mužích. Příští rok to bude zase obráceně.

Podívejte se, jak bouře řádila ve Velké Briránii v neděli ráno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme