Běloruská prokuratura vyšetřuje Cichanouskou kvůli podezření z terorismu. Chce žádat její vydání z Litvy

Běloruská generální prokuratura zahájila trestní řízení proti opoziční vůdkyni a někdejší kandidátce na prezidentku Svjatlaně Cichanouské kvůli podezření z přípravy teroristického útoku. S odvoláním na generálního prokurátora o tom v pondělí informovala běloruská státní tisková agentura Belta. Cichanouská uprchla do sousední Litvy po loňských sporných prezidentských volbách a požaduje odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neúspěšná prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská. | Zdroj: Reuters

Kromě Cichanouské prokuratura vyšetřuje ve stejném případu také další odpůrce režimu. „Tito lidé se před několika dny pokusili připravit exploze a žhářské útoky metropoli a dalších městech,“ uvedl podle serveru Tut.by generální prokurátor Andrej Šved. Detaily o údajné roli opoziční vůdkyně neposkytl. Prokuratura se chystá žádat Vilnius o vydání Cichanouské.

V Minsku lidé opět protestovali proti Lukašenkovi. Bezpečnostní složky zatýkaly demonstranty i novináře

Číst článek

Mluvčí opoziční vůdkyně obvinění označila za absurdní a nepodložená a poznamenala, že přišla v době obnovených tvrdých zásahů běloruských bezpečnostních složek proti opozici. „Potřebujeme okamžitou reakci mezinárodní komunity na pokračující násilí,“ řekla podle agentury AP Anna Krasulinová.

Běloruské úřady už dříve vinily Cichanouskou z plánování násilných protestů, což její tým odmítal a zdůrazňoval, že vždy podporovala pouze poklidné protesty, připomněla AP.

Běloruské úřady minulý týden oznámily, že zatkly muže, který podle nich připravoval exploze v Minsku a u vojenské jednotky nedaleko města Borisov. Prokuratura obvinila běloruskou opozici se zapojení do incidentu, její představitelé to odmítli, píše agentura Reuters.

Osudné prezidentské volby

Cichanouská byla v loňských srpnových prezidentských volbách Lukašenkovou soupeřkou a na prezidentský úřad kandidovala místo svého manžela, vězněného blogera Sjarheje Cichanouského. Podle ústřední volební komise zvítězil opět Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou od roku 1994. Opozice a také některé západní země považují oznámený výsledek voleb za zmanipulovaný a skutečnou vítězkou je podle nich Cichanouská.

Po volbách vypukly v Bělorusku masové protivládní protesty, proti kterým policie tvrdě zasahovala, zatkla přes 34 tisíc lidí. Demonstrace, kterých se zpočátku účastnily statisíce lidí, posléze zeslábly. Nyní se je opozice snaží obnovit. Minulý týden Cichanouská vyzvala k nové vlně protirežimních akcí. Odpůrci režimu vyšli znovu do ulic ve čtvrtek a v sobotu minulý týden, policie opět místy i brutálním způsobem zatýkala, zadržela stovky lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme