Cílem čečenských běženců je nyní Rakousko

Střední Evropou přešly před několika měsíci stovky čečenských uprchlíků. Nejprve se z Polska, kde si stěžovali na špatné podmínky v tamních táborech, přesunuli do České republiky. A pravděpodobně ti samí běženci pak ilegálně přešli přes hranice do Rakouska. Podle informací Radiožurnálu by jich u našich jižních sousedů mělo být více než šest set.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

státní hranice | Foto: Jan Rosenauer

Důvodem, proč Rakousko údajně ve větší míře běžence nevrací, je podle Romana Prosy z českého velvyslanectví ve Vídni existence mezistátní dohody. "Mezi námi a Rakouskem působí dohoda z roku 1991 o převzetí osob na společných státních hranicích, která obsahuje i ustanovení o tom, za jakých okolností lze předat cizince ze třetího státu z Rakouska do České republiky. Jsou tam určité lhůty a jestliže se nedodrží, tak cizinec zůstává na území Rakouska a naopak."

Tomáš Haišman, ředitel odboru azylové a migrační politiky českého ministerstva vnitra tvrdí, že Rakousko, na rozdíl od Německa, zatím do této chvíle žádného Čečence nevrátilo. "Což samozřejmě zpětně vyvolává obrovské naděje v těch lidech, kteří se o to pokoušejí."

Co ale Čečence nutí kočovat napříč Evropou? Podle svědectví samotných čečenských uprchlíků, kteří pobývali v táboře ve Vyšních Lhotách, jsou ve své vlasti diskriminováni a nic jiného než útěk jim nezbývá.

Jak říká pětadvacetiletý Timur, který je z Grozného, tyto věci ale českým úřadům není vůbec lehké dokázat. "Žil jsem doma a dělal svou práci; jednou nás v noci sebrali ruští vojáci - všechny příbuzné, sousedy. Ničí nás, zabíjejí. Když děláme tady u vás pohovory, tak chtějí vědět přesně, kdo, kdy a co nám udělal, ale já to nemůžu dokázat. Kdybych měl dokumentaci, ukázal bych ji, ale jet přes celé Rusko a mít takové dokumenty je těžké, vlastně nemožné."

Marika Táborská, Martin Drtina, Martin Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme