‚Bez povolení ven nemůžu.‘ Běloruská sprinterka popsala svazující život pod neustálou ochranou

Příběh Krysciny Cimanouské sledoval během olympiády v Tokiu celý svět. Poté, co se běloruská sprinterka otevřeně postavila proti vedení národního týmu, ji chtěl režim dostat z Tokia co nejdříve pryč. Místo do Běloruska ale nakonec odletěla do Polska, které jí kvůli obavám o bezpečnost poskytlo humanitární vízum. K ideálu má ale daleko také její aktuální život v Polsku – bez ochranky nesmí ven ani na krok.

Varšava/Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejenže se ale Cimanouská rozhodla v Polsku usadit natrvalo, rozhodla se také svou novou domovskou zemi reprezentovat na mezinárodních soutěžích | Zdroj: Reuters

„Můžu poskytovat rozhovory, pokud jsou dopředu naplánované, a také mohu chodit trénovat nebo plavat,“ popisuje Kryscina Cimanouská v rozhovoru pro server Euronews. Kromě toho je ale její život v polském exilu plný nejrůznějších omezení.

Z Tokia ji chtěli odvléct domů, běloruská atletka se ale nedala. Příběh běžkyně, která se vzepřela režimu

Číst článek

„Nemůžu se setkávat s přáteli, protože je moje ochranka nezná,“ postěžovala si také čtyřiadvacetiletá běloruská sprinterka, která si podle svých slov nemůže dojít na nákup ani se projít v parku.

„Pokaždé, když chci jít ven, musím na to mít povolení,“ vysvětluje Cimanouská.

Za zvláštní ochranu je prý vděčná – zejména pokud si vzpomene na případ běloruského aktivisty Vitala Šyšova, který pomáhal Bělorusům prchajícím před represemi dostat se ven ze země. Začátkem srpna byl nalezen oběšený v parku v Kyjevě, ukrajinská policie případ vyšetřuje jako možnou vraždu.

Přesto jí její starý život a hlavně pocit svobody velmi chybí.

„Ráda bych se vrátila do normálu, jít do města a užít si léto, ale chápu, že to je nebezpečné… Už jsem dostala zprávy od lidí, ve kterých stálo, že pokud mě uvidí, vykuchají mě. Takže vím, že teď je nejlepší zůstat v bezpečí. Chápu, že ukazovat se před mnoha lidmi by nebylo chytré,“ přiznává.

Podobné vzkazy a výhrůžky si ale snaží nebrat k srdci, nevěnuje jim proto velkou pozornost. „Když se na tyto účty podívám, je vidět, že podporují běloruské úřady. Co jiného můžete od takových lidí čekat?“ podotýká běloruská olympionička.

Kritika běloruského vedení

Drama kolem Cimanouské si začátkem srpna získalo velkou pozornost médií po celém světě. K předčasnému odletu z olympiády se ji snažili donutit běloruští funkcionáři, které předtím kritizovala na instagramu. Nominovali ji totiž do štafety na 4x400 metrů, kterou nikdy předtím neběžela.

Cimanouská chce s atletikou pokračovat i v Polsku, běloruská sprinterka už řeší tréninkové možnosti

Číst článek

„Ukazuje se, že naše ‚velice cool‘ vedení opět rozhodlo všechno za nás… Proč musíme platit za vaše chyby?“ stěžovala si tehdy na sociální síti běloruská běžkyně.

Po této kritice ji lidé z vedení běloruské výpravy přiměli sbalit si věci a odvezli na tokijské letiště, kde se atletka nakonec obrátila na japonskou policii a požádala ji o ochranu. Obávala se, že by po návratu do Běloruska nebyla v bezpečí, nebo by skončila ve vězení.

Vedle Česka jí nabídlo pomocnou ruku také Polsko, od kterého nakonec obdržela humanitární vízum. Nejenže se ale Cimanouská rozhodla v Polsku usadit natrvalo, rozhodla se také svou novou domovskou zemi reprezentovat na mezinárodních soutěžích.

Mezi běloruskými odpůrci režimu Alexandra Lukašenka se Cimanouská mezitím stala celebritou, vedle výhrůžek se jí proto dostává také velké podpory.

„Kdykoliv to chci vzdát, můžu si přečíst pár těchto zpráv a hned se cítím lépe a silněji. Hodně lidí mi říká, že mě podporují a chtějí mi pomoci,“ popsala pro Euronews běloruská sprinterka.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme