Čína a EU mají schůzku v Bruselu.

Po zastávce v Berlíně míří čínský premiér Wen Ťia-Pao do Bruselu. On a ministři jeho vlády se tam setkají s eurokomisaři. Na pracovním obědě se má ale sejít také s Mirkem Topolánkem jako premiérem země předsedající tento půlrok Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský premiér Wen Ťia-pao a německá kancléřka Angela Merkelová

Čínský premiér Wen Ťia-pao a německá kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Čínsko - unijní schůzka se bude točit kolem témat finanční krize, změny klimatu a hospodářská spolupráce. Čína a Evropská unie jsou pro sebe navzájem významnými partnery. Obchodní výměna mezi nimi roste asi o 25 % ročně.

Mluvit se bude ale také například o ochraně duševního vlastnictví a autorských práv. K tomu by mohly přispět některé ze smluv, které má čínská vláda s evropskou komisí uzavřít. V rámci celní spolupráce by si měli Peking s Bruselem vyměňovat seznamy podezřelého zboží.

Schůzka následuje po zrušeném prosincovém čínsko-unijním summitu. Peking jej odvolal kvůli setkání tehdejšího předsedy Rady EU Nicolase Sarkozyho s tibetským duchovním vůdcem Dalajlámou.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme