Čína a Evropská unie se na jaře sejdou na summitu v Praze
Politické špičky Evropské unie a Číny se mají sejít v Praze na vrcholné schůzce. Rozhodnutí padlo po setkání čínského premiéra Wen Ťia Paa s Evropskou komisí na pracovním obědě s předsedou Evropské rady Mirkem Topolánkem. Summit bude náhradou za schůzku zrušenou v prosinci Pekingem kvůli setkání tehdejšího předsedy Rady Unie Nicolase Sarkozyho s tibetským duchovním vůdcem Dalajlámou.
Čína má zájem na uspořádání summitu co nejdříve. Premiér Topolánek navrhl, aby se konal na začátku dubna po londýnské schůzce 20 největších ekonomik světa. Tlak ze strany Evropské komise na uspořádání summitu ještě během českého předsednictví považuje za uznání naší schopnosti tak velkou akci připravit.
"To pokládám za celkem unikátní, že během toho půlroku se bude pod naším předsednictvím konat summit s Ruskou federací, Čínou i Spojenými státy. Já si myslím, že to je něco, co jsme ani nemohli předpokládat," řekl český premiér.
Na bruselské schůzce podepsala Čína s Unií celkem 9 smluv. Pro sedmadvacítku nejdůležitější je ta o celní spolupráci při potírání počítačového pirátství a ochraně duševního vlastnictví. Evropská komise se také s Čínou dohodla na prohloubení spolupráce při zvládání globálních problémů, jako jsou hospodářská recese nebo změny klimatu.
Čínský premiér Wen Ťia Pao věří, že se Unii společně s jeho zemí podaří projít těžkými časy a zajistit také trvale udržitelný rozvoj obou partnerů.