Čína a Filipíny se přou o skalnaté ostrovy. Láká je ropa i strategický význam

Územní spor mezi Čínou a Filipínami o několik skalnatých ostrovů v Jihočínském moři se prohlubuje. Rétorika obou znesvářených stran je stále odvážnější a v čínském tisku se dokonce objevily názory, že by ostrovy měly být připojeny silou. Ve hře jsou nerostné suroviny, ale také strategické záměry.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipínská rybářská loď v Jihočínském moři v okolí Scarborough Shoal

Filipínská rybářská loď v Jihočínském moři v okolí Scarborough Shoal | Zdroj: Reuters

Scarborough Shoal, skupina ostrůvků a skalisek je v době přílivu a vysokých vln těžko viditelná, přesto vzbuzuje stále větší vášně. Už měsíc se v okolních vodách pohybují čínská a filipínská plavidla, včetně těch vojenských, a žádná ze stran nemíní ustoupit.

Obě země navíc společně se spojenci demonstrovaly svou sílu na moři – Číňané s Rusy, Filipínci s Američany. Z Pekingu i Manily sice v době manévrů znělo ujišťování, že nejsou namířeny proti žádné konkrétní zemi, představitelům vlád států v jihovýchodní Asii i expertům je ale jasné, že konflikt v tomto regionu není vyloučen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Robert Mikoláš zjišťoval, proč mají Filipíny i Čína zájem o nadvládu nad skalnatými ostrovy v Jihočínském moři

Internetoví uživatelé v Číně, na Filipínách, ale třeba také na Tchajwanu či ve Vietnamu pak jdou ještě dál, když otevřeně vyzývají k vojenskému střetu. Politici jsou však pochopitelně mnohem opatrnější. „Svět ví, že Čína má více lodí a více letadel a my s ní v tomto směru nemůžeme soupeřit. Proto i nadále usilujeme o diplomatické řešení,“ prohlásil v reakci na stupňování napětí v Jihočínském moři mluvčí filipínského ministerstva zahraničí Raul Hernandez.

Peking si je své vojenské i ekonomické převahy jasně vědom, proto se brání jakémukoli přenesení problému na půdu mezinárodních organizací. Vše chce řešit jen v rámci dvoustranných rozhovorů, kde může vystupovat z pozice síly.

Malé ostrůvky jsou vzdálené od čínské pevniny 1200 kilometrů a nesou jméno po lodi, která v 18. století převážela čaj a ztroskotala na útesech. Po staletí zde lovili rybáři a jinak tomu není ani v současnosti. Riziko ztráty bohatého loviště ovšem není tím, co Číňany a Filipínce trápí především.

Peking, argumentující mapou z konce 13. století, kde je Scarborough Shoal označen za součást Říše středu, má pochopitelně zájem o nerostné suroviny. Ovládnutím celého Jihočínského moře si pak chce zajistit kontrolu nad strategickou námořní trasou a přístup do Indického oceánu a jižního Pacifiku. Čínské vítězství v případném ozbrojeném konfliktu by znamenalo oslabení vlivu Spojených států a bylo by i důrazným varováním pro ostatní země v regionu nárokující si další sporné ostrovy.

Robert Mikoláš, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme