Čína a Pákistán stvrdily spojenectví obchody za 20 miliard dolarů
Čína a Pákistán uzavřely obchodní dohody v hodnotě 20 miliard dolarů. K jejich podepsání došlo v době návštěvy čínského premiéra v Islámábádu. Wen Ťia-pao, který do Pákistánu přiletěl z Indie, tak potvrzuje strategické spojenectví mezi Pekingem a Islámábádem.
Během první návštěvy čínského premiéra v Pákistánu za téměř pět let podepsaly obě strany celkem třináct dohod především v oblasti energetiky, železnic či zemědělství.
Islámábád je pro Peking důležitou vstupní branou do islámského světa, Pákistán na druhé straně získává z Číny zbraně, jaderné reaktory a miliardové investice. Strategický je pro oba spojence i rozšiřovaný přístav Gwadar v Arabském moři.
Analytici v této souvislosti uvádějí, že se Wen Ťia-pao snaží současnou cestou po Jižní Asii také zajistit rovnováhu ve vztazích s oběma jadernými mocnostmi, Indií i Pákistánem. Právě klid a stabilita na jižních hranicích je totiž podle nich důležitá pro rozvoj nejlidnatější země světa v 21. století.