Čína a Pákistán stvrdily spojenectví obchody za 20 miliard dolarů

Čína a Pákistán uzavřely obchodní dohody v hodnotě 20 miliard dolarů. K jejich podepsání došlo v době návštěvy čínského premiéra v Islámábádu. Wen Ťia-pao, který do Pákistánu přiletěl z Indie, tak potvrzuje strategické spojenectví mezi Pekingem a Islámábádem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova pákistánské vlády | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Během první návštěvy čínského premiéra v Pákistánu za téměř pět let podepsaly obě strany celkem třináct dohod především v oblasti energetiky, železnic či zemědělství.

Islámábád je pro Peking důležitou vstupní branou do islámského světa, Pákistán na druhé straně získává z Číny zbraně, jaderné reaktory a miliardové investice. Strategický je pro oba spojence i rozšiřovaný přístav Gwadar v Arabském moři.

Analytici v této souvislosti uvádějí, že se Wen Ťia-pao snaží současnou cestou po Jižní Asii také zajistit rovnováhu ve vztazích s oběma jadernými mocnostmi, Indií i Pákistánem. Právě klid a stabilita na jižních hranicích je totiž podle nich důležitá pro rozvoj nejlidnatější země světa v 21. století.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme