Čína a Rusko neskrývají obavy z eskalace napětí na Korejském poloostrově

Čína varuje před eskalací napětí na Korejském poloostrově. Situace se může vymknout kontrole a otřást celým regionem. Uvedl to čínský ministr zahraničí v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem. Soul se chystá uskutečnit cvičení s ostrými střelbami v blízkosti sporné námořní hranice. Pchjongjang v takovém případě hrozí smrtícím útokem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci Jižní Koreje

Vojáci Jižní Koreje | Foto: AFP

Čína vyzývá Severní a Jižní Koreu k zahájení dialogu. Řekl dále při rozhovoru se Sergejem Lavrovem jeho čínský protějšek Jang Ťie-čch´. Peking rezolutně odmítá jakoukoli akci, která by mohla podnítit napětí a zhoršit situaci na poloostrově. Soul je však i nadále odhodlán ostré střelby na ostrově Jonpjong, na který minulý měsíc Severní Korea zaútočila, uskutečnit.

Režim Kim Čong-ila v reakci na tyto plány ale varuje před katastrofou. Pchjongjang také kritizoval Spojené státy, že na plánované jihokorejské cvičení vyslaly dvacítku vojenských pozorovatelů. Podle KLDR tím ale jen vytvářejí lidské štíty.

Kvůli sílícímu napětí na korejském poloostrově mimořádně zasedne Rada Bezpečnosti OSN. Jednání svolalo Rusko.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme