Čína a Rusko byly nově zvoleny do Rady pro lidská práva OSN, Saúdská Arábie neuspěla

Čína a Rusko byly zvoleny do Rady OSN pro lidská práva, naopak neuspěla Saúdská Arábie, informuje agentura Reuters. Pro spravedlivé zastoupení zemí má v radě každá část světa zajištěný určitý počet křesel. Asijsko-pacifický region, byl jedinou skupinou, v níž museli kandidáti skutečně soutěžit, protože jich pět soupeřilo o čtyři křesla.

Moskva/Peking/Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

Právě do tohoto regionu patří Saúdská Arábie. Každý rok se část 47členné rady obmění. Letos byly nově zvoleny také Pobřeží Slonoviny, Gabon, Malawi, Kuba, Bolívie, Uzbekistán, Francie a Británie. Své členství obhájily Senegal, Nepál, Pákistán, Ukrajina a Mexiko.

Nové funkční období započne 1. ledna 2021 a potrvá tři roky. Když se o členství v radě ucházela Saúdská Arábie v roce 2016, získala 152 hlasů, v úterý pro ni však zvedlo ruku jen 90 států, což představuje 40procentní pokles. O 20 procent méně hlasů než v roce 2016 získala také Čína.

Místo oduševnělých debat marast naplněný nenávistí? Romney kritizuje Trumpa i demokraty

Číst článek

Obě země si právě kvůli lidským právům vysloužily mezinárodní kritiku. Čínu Západ nedávno odsoudil za potlačování práv ujgurských muslimů v provincii Sin-ťiang a postoj k prodemokratickým protestům v Hongkongu, který je pod Čínskou správou.

Rusko bylo znovuzvoleno poté, co před čtyřmi lety nedokázalo kvůli chybějícím dvěma hlasům obhájit mandát. USA se rozhodly z rady odejít, a to v polovině svého mandátu v roce 2018.

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová tehdy řekla, že orgán, který má dohlížet na dodržování lidských práv ve světě, není hoden svého názvu, a dodala, že rada si tropí z lidských práv posměch. Haleyová kritizovala především „chronickou zaujatost“ této instituce proti Izraeli.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo úterní hlasování komentoval na twitteru slovy, že zvolení Číny, Ruska a Kuby do Rady OSN pro lidská práva potvrzuje, že rozhodnutí USA z této instituce odejít bylo správné. 

Česká republika je členem rady na funkční období 2019–2021. Předtím byla zastoupena už dvakrát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme