Čína a Tchajwan potvrzují sbližování, svět ale zajímá Tibet

Čínský prezident Chu Ťin-tao se sešel s nově zvoleným tchajwanským viceprezidentem Vincentem Siew. Oba představitelé jednali na okraj mezinárodního ekonomického fóra na ostrově Chaj-nan. Jde o první rozhovory na nejvyšší úrovni od roku 1949, kdy čínští komunisté zvítězili v občanské válce a nacionalisté v čele s Čankajškem utekli na ostrov Tchajwan.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína + Tchajwan - jednání

Čína + Tchajwan - jednání | Zdroj: ČTK

Tchajwanská strana mluví o vřelém jednání, které přineslo výsledky. Jaké konkrétní, ale nikdo z delegace, vedené nově zvoleným viceprezidentem, který nastoupí do úřadu 20. května, nikdo neuvedl. Chu Ťin-tao a Vincent Siew spolu mluvili asi 20 minut a hlavním tématem byla ekonomická spolupráce v tchajwanské úžině. Právě díky větší orientaci na čínský trh a otevřením se Číně nacionalisté zvítězili v nedávných prezidentských volbách a po osmi letech porazili dosud vládnoucí demokraty. Tchajwanská společnost ale zůstává rozdělená v pohledu na sbližování obou zemí i v politické rovině. Přesto o prolomení ledů mluví i hlavní spojenec Tchajwanu Spojené státy americké.

Hlavním problémem ale není Tchajwan, nýbrž Tibet

Čínský prezident Chu Ťin-tao se na ekonomickém fóru na Chaj-nanu vyjádřil i k současné kritice Pekingu kvůli Tibetu a dodržování lidských práv. Podle Chu Ťin-taa je situace v Tibetu vnitřní záležitostí země. Jak dodal po setkání s australským premiérem Kevinem Ruudem, otázka Tibetu není problémem náboženským či etnickým, ale problémem udržení jednoty země.

Opakovaně se k situaci své vlasti vyslovil tibetský duchovní vůdce dalajlama. Vyzval k dialogu s Pekingem slovy: "Jediným způsobem, jak změnit našeho nepřítele, aby se stal naším přítelem, je dialog a respekt." Řekl to při návštěvě amerického Seattlu a byla to jasná narážka na Čínu, která Tibet už téměř před 60 lety násilně obsadila.

Čínská policie mezitím zatkla v Tibetu dalších devět buddhistických mnichů. Podezřívá je z bombového atentátu na vládní budovu v oblasti. Podle státní tiskové agentury Nová Čína mniši z tibetského kláštera Tchung-sia na budovu zaútočili koncem března. Tehdy čínská armáda násilně potlačovala protičínské demonstrace v Tibetu. Tyto nepokoje začaly ještě o dva týdny dřív pokojnými protesty buddhistických mnichů.

Robert Mikoláš, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme