Čína a USA se pokusily na mimořádné schůzce urovnat spory

Spory Číny a Spojených států poznamenaly summit zemí jihovýchodní Asie na Bali. Napjaté vztahy obou velmocí se na třídenním setkání ASEAN ještě zhoršily, když Američané na jednání navrhli řešit územní spory v Jihočínském moři. K usmíření nepomohla ani dnešní zvláštní schůzka amerického prezidenta Baracka Obamy a čínského premiéra Wen Ťia paa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský premiér Wen Ťia pao a americký prezident Barack Obama na mimořádné schůzce

Čínský premiér Wen Ťia pao a americký prezident Barack Obama na mimořádné schůzce | Zdroj: Reuters

Spor mezi Pekingem a Washingtonem vyvrcholil, když druhý den summitu ASEAN premiér Wen Ťia-pao zkritizoval Američany za vměšování se do záležitostí Číny. Na schůzce zemí jihovýchodní Asie totiž začali jednat o sporných územích v Jihočínském moři. Na které si dlouhodobě dělá nárok Peking.

Napjaté vztahy mezi oběma velmocemi zhoršil také záměr Američanů posílit své vojenské jednotky v asijsko-pacifické oblasti. Do Austrálie se podle Obamy na novou základnu přesune 250 amerických vojáků. Jejich počet by se ale měl v budoucnu zvýšit až na 2.000.

Přehrát

00:00 / 00:00

Summit zemí jihovýchodní Asie na Bali sleduje asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková, ptali jsme se jí v Ranním Radiožurnálu.

V rámci posilování vlivu v asijsko-pacifické oblasti začaly Spojené státy také podporovat své asijské spojence. Jak v Ranním Radiožurnálu připomněla asijská zpravodajka Kateřina Procházková, dnes se například USA dohodly s Indonésii, že ji prodají 24 stíhaček F16.

„Další americký spojenec, Filipíny a Thajsko, navštívila minulý týden ministryně zahraničí Clintonová a slíbila jim pomoc. Thajsku další finanční na obnovu země po povodních a Filipínám pak podporu při územních sporech právě v Jihočínském moři,“ dodala zpravodajka.

Co se týče dnešní schůzky prezidenta Obamy a premiéra Wena, pro media byla nepřístupná. „Jeden z čínských diplomatů, který jí byl přítomný pouze řekl, že se jí účastnil jak prezident Obama, tak premiér Wen, ministryně Clintonová a další vrcholní zástupci obou zemí. Podle Bílého domu pak na ní oba státy opět jednaly o podhodnocené čínské měně a americkém vlivu v asijsko–pacifické oblasti,“ dodala zpravodajka.

Kateřina Procházková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme