Čína a USA se pokusily na mimořádné schůzce urovnat spory

Spory Číny a Spojených států poznamenaly summit zemí jihovýchodní Asie na Bali. Napjaté vztahy obou velmocí se na třídenním setkání ASEAN ještě zhoršily, když Američané na jednání navrhli řešit územní spory v Jihočínském moři. K usmíření nepomohla ani dnešní zvláštní schůzka amerického prezidenta Baracka Obamy a čínského premiéra Wen Ťia paa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský premiér Wen Ťia pao a americký prezident Barack Obama na mimořádné schůzce | Zdroj: Reuters

Spor mezi Pekingem a Washingtonem vyvrcholil, když druhý den summitu ASEAN premiér Wen Ťia-pao zkritizoval Američany za vměšování se do záležitostí Číny. Na schůzce zemí jihovýchodní Asie totiž začali jednat o sporných územích v Jihočínském moři. Na které si dlouhodobě dělá nárok Peking.

Napjaté vztahy mezi oběma velmocemi zhoršil také záměr Američanů posílit své vojenské jednotky v asijsko-pacifické oblasti. Do Austrálie se podle Obamy na novou základnu přesune 250 amerických vojáků. Jejich počet by se ale měl v budoucnu zvýšit až na 2.000.

Přehrát

00:00 / 00:00

Summit zemí jihovýchodní Asie na Bali sleduje asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková, ptali jsme se jí v Ranním Radiožurnálu.

V rámci posilování vlivu v asijsko-pacifické oblasti začaly Spojené státy také podporovat své asijské spojence. Jak v Ranním Radiožurnálu připomněla asijská zpravodajka Kateřina Procházková, dnes se například USA dohodly s Indonésii, že ji prodají 24 stíhaček F16.

„Další americký spojenec, Filipíny a Thajsko, navštívila minulý týden ministryně zahraničí Clintonová a slíbila jim pomoc. Thajsku další finanční na obnovu země po povodních a Filipínám pak podporu při územních sporech právě v Jihočínském moři,“ dodala zpravodajka.

Co se týče dnešní schůzky prezidenta Obamy a premiéra Wena, pro media byla nepřístupná. „Jeden z čínských diplomatů, který jí byl přítomný pouze řekl, že se jí účastnil jak prezident Obama, tak premiér Wen, ministryně Clintonová a další vrcholní zástupci obou zemí. Podle Bílého domu pak na ní oba státy opět jednaly o podhodnocené čínské měně a americkém vlivu v asijsko–pacifické oblasti,“ dodala zpravodajka.

Kateřina Procházková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme