Čína a Vietnam se přou o zajaté námořníky

Vietnam požaduje okamžité propuštění námořníků zadržovaných Čínou. Rybáře zajali v oblasti sporných Paracelských ostrovů v Jihočínském moři, na které si činí nároky obě země. Ke sporu mezi Hanojí a Pekingem dochází krátce před zahájením rozhovorů ministrů obrany 18 států, které se budou konat ve Vietnamu a zúčastní se jich i Čína.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Námořníci byli zatčeni už 11. září, Čína je ale odmítá propustit, dokud nezaplatí pokutu za rybaření pomocí trhavin. Hanoj toto obvinění odmítá s tím, že se navíc pohybovali ve vietnamských teritoriálních vodách.

Spor tak podle expertů připomíná podobnou roztržku, ke které před několika dny došlo mezi Pekingem a Tokiem kvůli zadržení čínských námořníků japonskou pobřežní stráží.

Jak říkají, Peking uplatňuje dvojí metr, zároveň používá stále agresivnější politiku vůči státům, které si také nárokují sporná území.

Otázka námořní bezpečnosti přitom má dominovat jednání ministrů obrany Sdružení zemí Jihovýchodní Asie a dalších států v Hanoji.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme