Za úplatek přes tři miliardy trest smrti. Čínský soud uznal bývalého šéfa CITIC Bank vinným

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl v listopadu odsouzen k trestu smrti s dvouletým odkladem. Soud ho shledal vinným z přijetí úplatků ve výši zhruba jedné miliardy jüanů (asi 3,15 miliardy korun). Na případ, o němž informovala čínská média, upozornil Deník N.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sun Te-šun stál v čele CITIC Bank do března 2019

Sun Te-šun stál v čele CITIC Bank do března 2019 | Zdroj: Profimedia

CITIC Bank je součástí čínské státní společnosti CITIC Group, která už dříve převzala kontrolu nad firmou CEFC Europe. Ta v České republice zaštiťovala většinu čínských obchodních aktivit.

Lepší varianta není. To je důvod, proč se podpora vlády nepropadá, říká novinářka Zlámalová

Číst článek

Soud v Ťi-nanu, metropoli provincie Šan-tung, odsoudil Sun Te-šuna k trestu smrti s dvouletým odkladem. To v Číně obvykle znamená, že se odsouzený vyhne trestu smrti, který je mu změněn na doživotí, pokud během odkladu nespáchá žádný nový zločin.

Rozsudek nicméně obsahuje dodatek, podle nějž Sunovi nebude trest dále zmírněn, ani nebude moci být podmíněně propuštěn. Sun byl také podle soudu doživotně zbaven politických práv a byl mu zabaven veškerý osobní majetek. Nezákonné zisky byly předány do státní pokladny.

Sun Te-šun stál v čele CITIC Bank do března 2019. V září téhož roku se objevily zprávy, že ho vyšetřuje čínská policie a v dubnu 2020 byl zatčen kvůli podezření z korupce.

V roce 2018 byl Sun mezi desítkou zástupců firmy CITIC Group a dalších čínských společností, které přijal tehdejší český prezident Miloš Zeman. V tomto roce převzala čínská firma CITIC Group kontrolu nad čínskou společností CEFC kvůli jejímu vysokému zadlužení.

Někdejší předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming, který se stal honorárním poradcem prezidenta Zemana, zmizel z očí veřejnosti v roce 2018. Podle agentury Reuters, která citovala čínské soudní zdroje, byl vyšetřován v souvislosti s korupcí a veden jako obviněný z dávání úplatků v případu obžalovaného vysokého činitele Komunistické strany Číny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme