Čína blokuje informační kanály. Kvůli obavám z jasmínové revoluce

Čínská policie včera zabránila demonstracím, svolaným do několika čínských velkoměst. Anonymní internetový vyzývatel se k plánování těchto nepokojů inspiroval událostmi na Blízkém východě a Severní Africe. I přesto ale jeho vyzvání k další jasmínové revoluci nebylo vyslyšeno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína: Oslavy 60. výročí. Polovojenská policie.

Čína: Oslavy 60. výročí. Polovojenská policie. | Foto: Robert Mikoláš

Čína disponuje jednou z nejschopnějších tajných policií na světě, media a také internet jsou v zemi stále kontrolované. V sobotu, kdy se poprvé na americkém serveru Boxun objevila výzva k nedělní účasti na demonstracích ve 13 čínských velkoměstech, začala čínská policie systematicky postupovat.

„Zablokovala některé čínské mobilní operátory, zatkla řadu disidentů, zablokovala na internetu všechny odkazy směřující na jasmín, revoluci a dokonce i Egypt, zvýšila v ulicích počet policistů. Na frekventovaných místech zatkla každého, kdo se pokusil o jakoukoliv nekalou činnost - v Shanghaji například zatkla 3 lidi, kteří se jen pokusili na zem položit bílé jasmínové květy,“ přiblížila redaktorka Kateřina Procházková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Číně jsme v Odpoledním Radiožurnálu hovořili s redaktorkou Kateřinou procházkovou.

V Číně ještě není dostatečné prostředí k protestům, které by mohly vést ke svržení vlády, jako tomu bylo v Egyptě nebo Tunisku. „Chybí zde dostatečně nespokojená mládež a volný přístup k internetu a sociálním sítím,“ uvedla.

Obavy v čínském vedení

Čínská státní média označila pokus o vyzvání k protestům za herecká představení. Zahraniční komentátoři tvrdí, že jisté obavy a strach v čínském vedení evidentně panují.

„Provládní média totiž také vyzvala veřejnost k toleranci sociálních problémů. Jak se ale nechali čínští politici slyšet, někteří lidé na Západě by si přáli, aby se z Číny stal další Egypt. To je ale podle nich jednoduše nemožné,“ upozorňuje Procházková.

Nicméně provládní deník China Daily podle ní připustil, že se Čína potýká s podobnými sociálními problémy, které byly příčinou nepokojů v Tunisku a v Egyptě. Patří mezi ně rostoucí inflace, pozemkové machinace, zvětšující se rozdíly mezi bohatými a chudými a rozšířená korupce.

Katarína Brezovská, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme