Čína mění postoje k přísným restrikcím. Náš boj proti pandemii je v nové fázi, řekla vicepremiérka

Čína po protestech proti koronavirovým opatřením mění svá vyjádření ohledně závažnosti covidu-19 a uvolňuje některé restrikce, přestože se denní přírůstky nově nakažených stále pohybují kolem rekordních hodnot. Spekulace o tom, že Peking bude opatření zmírňovat, podle agentury DPA vyvolalo například tvrzení čínské vicepremiérky Sun Čchun-lan, že pandemie dospěla do nové fáze.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd Komunistické strany Číny

Čínská vláda a postoje k opatřením (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Vzhledem k tomu, že se varianta omikron stala méně patogenní, očkuje se více lidí a získali jsme více zkušeností s prevencí pandemie, je náš boj proti pandemii v nové fázi a přináší nové úkoly,“ uvedla podle DPA vicepremiérka při středečním jednání Národní zdravotní komise.

Policie umlčuje čínský vzdor. Prochází kamerové záznamy, tresty hrozí celým rodinám

Číst článek

Její vyjádření přichází v době, kdy města po celé Číně v boji proti šíření nákazy přijímají cílenější přístup a dolaďují 20 nových opatření, která vláda přijala před téměř třemi týdny, napsala agentura Reuters. Nedávné protesty však úřady při uvolňování restrikcí nezmiňují.

Čínská vláda podle Sun „vždy kladla zdraví a bezpečnost lidí na první místo a efektivně se vypořádala s nejistotami covidové situace skrze konzistentní strategii a flexibilní opatření“. Vicepremiérka rovněž hovořila o potřebě více očkovat.

Peking nedávno oznámil, že chce více proočkovat seniory a děti. Posilující dávku vakcíny proti covidu-19 v zemi se zhruba 1,4 miliardy obyvatel podle DPA dostalo pouze 40 procent lidí starších 80 let. Agentura v této souvislosti píše, že nižší proočkovanost ve starší populaci souvisí s obavami z vedlejších účinků vakcíny.

Číňané demonstrují, aby s nimi bylo zacházeno jako s lidmi. Si Ťin-pching ale nepřizná omyl, říká sinoložka

Číst článek

Přísná protikoronavirová opatření vyvolala o víkendu protesty v několika čínských velkoměstech. Demonstrace byly nejrozsáhlejším projevem nespokojenosti obyvatel s vládní politikou za poslední desítky let.

Mimo kritiku pandemických opatření na nich zazněly také výzvy k odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga a konci vlády komunistické strany. Úřady v reakci na protesty navýšily počty policistů v ulicích několika měst, včetně Pekingu a Šanghaje, aby zabránily dalším demonstracím.

Počet nově hlášených případů koronavirové nákazy v Číně již třetí den v řadě mírně klesl. Zdravotní komise oznámila, že ve středu zaznamenala přibližně 35 800 nově nakažených, v úterý to bylo 37 600. Nedávno Čína zaznamenala rekordních více než 40 000 nových nákaz za den.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme