Čína bojuje s ilegálními transplantacemi

Čína kontroluje všechna zdravotnická zařízení provádějící transplantace. Mimořádná akce je zaměřena proti ilegální transplantaci lidských orgánů, za kterou jsou hlavně cizinci ochotni platit až jeden a tři čtvrtě milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transplantace jater | Foto: IKEM

Organizace na ochranu lidských práv Čínu dlouhodobě viní i z toho, že většina orgánů pro transplantaci pochází z popravených vězňů.

Čína kontroluje všech 164 oficiálních zdravotnických zařízení, která mohou provádět transplantace. V šestnácti z nich už inspektoři zjistili závažná pochybení a tyto nemocnice přijdou o licence.

Peking přistoupil k vyšetřování na základě informací, podle kterých získalo letos v únoru v jižní provincii Kuang-tung sedmnáct Japonců nová játra či ledviny za osmdesát sedm tisíc amerických dolarů. V devadesáti pěti procentech jsou tyto orgány získávány od zemřelých, mezi nimi i od obětí dopravních nehod a popravených vězňů.

Kvůli zvyšující se poptávce navíc roste i počet ilegálních operací, odhaduje se, že nyní provádí transplantace v nejlidnatější zemi světa až čtyři sta nemocnic zaměřujících se na zahraniční klientelu. Každoročně přitom na nové orgány čekají dva miliony Číňanů, operováno je ale jen dvacet tisíc z nich.

Přečtěte si také:
Členům hnutí Falun Gong jsou v Číně násilně odebírány orgány k transplantacím
Tichý protest a meditace proti násilí v čínských pracovních táborech

Robert Mikoláš, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme