Čína bojuje s katastrofálním suchem

Sucho v Číně postihlo už přes 60 milionů lidí a působí milionové hospodářské škody. V nejpostiženějších oblastech proto pomáhá i armáda. Sucho nejvíce zasáhlo pět oblastí, provincie Kuej-čou, S´-čuan, Jün-nan a Kuang-si, a také třicetimilionovou městskou aglomeraci, znehodnoceno je už přes pět milionů hektarů půdy, nemluvě o zničené úrodě. Prázdná jsou i koryta velkých řek, kritický je stav například v Perlové řece na jihu země, její přítoky vysychají. Nízký stav vody je ale i v řece Lan-cchang, známější jako Mekong.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto)

Sucho (ilustrační foto) | Foto: Stefan Pleger

Ohroženi jsou i obyvatelé sousedních zemí včetně Thajska, Kambodže a Laosu. Všichni se proto údajně modlí, aby začalo pršet, jinak mohou být následky skutečně nedozírné.

Čínští experti přiznávají, že na vině je i globální oteplování způsobené lidskou činností. Negativní dopad však má i výstavba desítek obřích přehrad, zvláště v provincii Jün-nan, ale také v Tibetu a sousedních provinciích.

Umělé vyvolávání dešťů nepomáhá

Situace dokonce došla tak daleko, že například v provincii Kuej-čou, byla postižena i výroba nejznámějšího čínského alkoholu, paj-ťiou, konkrétně značky Mou-tchaj. Tamní úřady proto nařídily menším, soukromým palírnám, aby dočasně ukončily výrobu a umožnily tím provoz velkých podniků produkujících tento populární nápoj, který je nedílnou součástí banketů nejvyšších čínských vůdců.

Oblastem nepomáhá ani umělé vyvolávání dešťů, veškerá dosavadní snaha vychází téměř naprázdno a pokud zaprší, zdaleka to nestačí. Není tedy divu, že hlavní zdroj vody v provincii, řeka Čch'-šuej je na svém nejnižším minimu za posledních více než sto let.

Kromě umělého vyvolání deště také už v tomto týdnu prezident Chu Ťin-tao nařídil zapojení armády do hledání vodních zdrojů a kopání studní, a to ve venkovských oblastech v celkem pěti provinciích.

Jak doslova řekl, zajistit vodu je nyní hlavní politickou misí vojáků. O tom, jak vážná situace v některých nejpostiženějších částech země je, svědčí například nucená evakuace více než pěti tisíc obyvatel horského okresu Nan-chua , kteří museli opustit domovy a nyní nocují přímo u vodních pramenů na úpatí kopců. Ruku v ruce s nedostatkem vody jde i zvyšování cen potravin.

Robert Mikoláš, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme