Čína bojuje s katastrofálním suchem

Sucho v Číně postihlo už přes 60 milionů lidí a působí milionové hospodářské škody. V nejpostiženějších oblastech proto pomáhá i armáda. Sucho nejvíce zasáhlo pět oblastí, provincie Kuej-čou, S´-čuan, Jün-nan a Kuang-si, a také třicetimilionovou městskou aglomeraci, znehodnoceno je už přes pět milionů hektarů půdy, nemluvě o zničené úrodě. Prázdná jsou i koryta velkých řek, kritický je stav například v Perlové řece na jihu země, její přítoky vysychají. Nízký stav vody je ale i v řece Lan-cchang, známější jako Mekong.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto) | Foto: Stefan Pleger

Ohroženi jsou i obyvatelé sousedních zemí včetně Thajska, Kambodže a Laosu. Všichni se proto údajně modlí, aby začalo pršet, jinak mohou být následky skutečně nedozírné.

Čínští experti přiznávají, že na vině je i globální oteplování způsobené lidskou činností. Negativní dopad však má i výstavba desítek obřích přehrad, zvláště v provincii Jün-nan, ale také v Tibetu a sousedních provinciích.

Umělé vyvolávání dešťů nepomáhá

Situace dokonce došla tak daleko, že například v provincii Kuej-čou, byla postižena i výroba nejznámějšího čínského alkoholu, paj-ťiou, konkrétně značky Mou-tchaj. Tamní úřady proto nařídily menším, soukromým palírnám, aby dočasně ukončily výrobu a umožnily tím provoz velkých podniků produkujících tento populární nápoj, který je nedílnou součástí banketů nejvyšších čínských vůdců.

Oblastem nepomáhá ani umělé vyvolávání dešťů, veškerá dosavadní snaha vychází téměř naprázdno a pokud zaprší, zdaleka to nestačí. Není tedy divu, že hlavní zdroj vody v provincii, řeka Čch'-šuej je na svém nejnižším minimu za posledních více než sto let.

Kromě umělého vyvolání deště také už v tomto týdnu prezident Chu Ťin-tao nařídil zapojení armády do hledání vodních zdrojů a kopání studní, a to ve venkovských oblastech v celkem pěti provinciích.

Jak doslova řekl, zajistit vodu je nyní hlavní politickou misí vojáků. O tom, jak vážná situace v některých nejpostiženějších částech země je, svědčí například nucená evakuace více než pěti tisíc obyvatel horského okresu Nan-chua , kteří museli opustit domovy a nyní nocují přímo u vodních pramenů na úpatí kopců. Ruku v ruce s nedostatkem vody jde i zvyšování cen potravin.

Robert Mikoláš, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme