Čína hlásí nejvíce nakažených koronavirem za dva měsíce. V Brazílii přibylo bezmála 900 mrtvých

Brazílie v sobotu evidovala 892 mrtvých s nemocí covid-19 a nákaza koronavirem se potvrdila u dalších 21 704 lidí. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví to napsala agentura Reuters. Starosta Sao Paula Bruno Covas v sobotu podle agentury AFP oznámil, že se u něj potvrdila infekce koronavirem. Nárůst infikovaných hlásí i pevninská Čína, a to nejvíce za poslední dva měsíce - 36 z 57 nových případů pak eviduje metropole Peking.

Brasília/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli šíření nákazy na pekingských tržištích uzavřelo město 11 čtvrtí | Zdroj: Reuters

V pátek Brazílie co do počtu úmrtí s koronavirem předstihla Velkou Británii a stala se po Spojených státech v tomto ohledu druhou nejvíce zasaženou zemí světa. Celkový počet zemřelých s koronavirem v této latinskoamerické zemi s posledními čísly vystoupil na 42 720, zatímco nákaza se tam potvrdila už u 850 514 lidí.

Starosta Sao Paula Bruno Covas, který od loňského roku bojuje s rakovinou, v sobotu na instagramu oznámil, že se u něj potvrdila nákaza koronavirem. „Byl jsem pozitivně testován na koronavirus. Jsem v pořádku. Bez příznaků,“ napsal.

Starosta ve videu sdíleném na stejné sociální síti uvedl, že se u něj nákaza potvrdila při běžné prohlídce, v minulosti mu prý test vyšel čtyřikrát negativně.

„Vzhledem k tomu, že nemám symptomy, mi lékař doporučil, abych zůstal doma. Není důvod, abych složil funkci, budu schopen nadále vést jednání online,“ uvedl čtyřicetiletý starosta s tím, že doma bude deset dní.

Text pokračuje pod online článkem.

Na začátku pandemie si Covas nechal podle AFP do kanceláře dovézt postel, aby byl v koronavirové krizi k dispozici 24 hodin denně. Loni v říjnu se u starosty potvrdila vážná rakovina trávícího traktu. Po několika cyklech chemoterapie zahájil 26. února imunoterapii, ve stejný den, kdy se ve dvanáctimilionovém Sao Paulu potvrdil první případ nákazy koronavirem v Brazílii. „Nikdy jsem neuvažoval o tom, že bych svůj post opustil, protože to lékaři nikdy nepovažovali za nutné,“ uvedl v rozhovoru s AFP před třemi týdny.

Stát Sao Paulo, jehož stejnojmenné hlavní město je nejlidnatějším a nejbohatším městem v Brazílii, je nejvíce zasažený pandemii. Nákaza koronavirem se tam dosud podle nejnovějších čísel potvrdila u 172.875 lidí a 10.581 zemřelo.

Polsko se otevírá, ale při cestě ze Slezska budou nutné testy. ‚Překvapilo nás to,‘ říká starostka z Těšína

Číst článek

Vzhledem k stoupajícímu počtu úmrtí se se chystá město Sao Paulo vyzdvihnout ostatky ze starších hrobů, a uvolnit tak místo na hřbitovech O plánu podle listu The Washington Post informovaly pohřební služby města. Exhumace se má týkat jen hrobů, které jsou staré alespoň tři roky. Ostatky zemřelých mají být zabaleny, označeny a dočasně přesunuty do dvanácti zásobníků, které hřbitovy dostanou k dispozici v příštích dnech.

Pevninská Čína

Během soboty zaznamenala pevninská Čína 57 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 13. dubna. Šestatřicet nových případů eviduje Peking, což je největší denní nárůst v hlavním městě od začátku zveřejňování dat. S odvoláním na nedělní oznámení čínské zdravotnické komise to napsala agentura Reuters.

V 38 případech šlo podle úřadů o lokální přenos infekce. Devatenáct nově nakažených onemocnělo v cizině, z toho 17 infikovaných cestovatelů hlásí provincie Kuang-tung.

Peking zaznamenal velký nárůst poté, co zahájil hromadné testování na tržišti Sin-fa-ti v jihozápadní oblasti Feng-tchai. Nyní hlavní město eviduje 36 nových případů covidu-19, zatímco o den dříve hlásilo šest nově nemocných. Feng-tchai kvůli nárůstu případů v sobotu zakázal turismus a sportovní akce, což vyvolalo obavy z druhé vlny covidu-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme