Čína bude mít brzy ve výzbroji rakety schopné zasáhnout USA, píše kanadský magazín

Mezikontinentální střely s nejdelším doletem na světě by měla už brzy dostat do své výzbroje čínská armáda. Tvrdí to kanadský magazín zaměřený na obranu Kanwa Asian Defence. O testech nejnovějších čínských raket už několikrát informovaly i Spojené státy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská přehlídka na náměstí Nebeského klidu v Pekingu

Vojenská přehlídka na náměstí Nebeského klidu v Pekingu | Zdroj: Reuters

Jedná se o moderní třístupňové rakety na pevné palivo Tung-feng DF-41. Tung-feng v překladu znamená Východní vítr a potenciálním cílem raket je právě území ležící na východ od ČLR.

Dolet mají asi 14 500 kilometrů, některé zdroje uvádějí až 15 tisíc, a jsou schopné přepravit několik samostatných hlavic.

Čínská armáda je zkouší už od roku 2012. Podle amerického konzervativního serveru Washington Free Beacon provedli Číňané jen v posledních dvou letech už nejméně pět zkoušek střel DF-41.

Rakety jsou na pevné palivo a mohou létat rychlostí až 25 machů, tedy vyšší, než je první kosmická rychlost.

Území Spojených států by tak byly teoreticky schopné dosáhnout během pouhé půlhodiny, pokud by jejich trasa směřovala přes severní pól. Když by letěly přes Pacifik, tak by k americkému území dorazily o několik minut později.

Jak však poznamenal expert ze šanghajské Univerzity politických věd Che Čchi-sung, citovaný hongkongským listem South China Morning Post, není vůbec jisté, zda by je nezastavil – tedy nezničil – už americký protiraketový systém umístěný na námořní základně na ostrově Guam.

Raketová supervelmoc

Čínská armáda má ve svém arzenálu tisíce raket hlavně krátkého a středního doletu, ty jsou namířeny na Tchaj-wan nebo Japonsko, respektive tamní americkou základnu.

Mezikontinentální střely však už z Číny dělají globální raketovou supervelmoc. Jejich cílem je držet Američany co nejdále.

Asijsko-pacifický region je velmi „horký“. Čína si nárokuje prakticky celé Jihočínské moře, což se nelíbí americkým spojencům a ani samotným Spojeným státům. Peking také stále nevylučuje násilné připojení Tchaj-wanu. A napětí panuje i ve vztazích mezi Čínou a Japonskem.

Střely Tung-feng DF-41 by podle kanadského magazínu Kanwa Asian Defence mohly být rozmístěny na čínské základně v provincii Che-nan ještě letos.

Robert Mikoláš, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme