Čína buduje síť kanálů za 3 miliardy dolarů

Čína letos investuje 3,1 miliardy dolarů do budování sítě kanálů. Projekt má přivést vodu z jihu do suchých oblastí na severu Číny, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem vodních zdrojů. Zároveň vytvoří i stovky tisíc pracovních míst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čínský přístav | Foto: Robert Mikoláš

Čína plánovala vybudování sítě kanálů už od dob Mao Tse-tunga. Projekt se nakonec začal realizovat na konci roku 2002 stavbou východní trasy spojující řeku Jang-C´ a město Tchien-ťin.

Zároveň má využít i takzvaného Grand Canalu, jehož nejstarší části pocházejí z 5. století př.n.l. Součástí této trasy je i tunel pod Žlutou řekou.

Hlavním cílem je zajistit dostatečné dodávky vody průmyslovým oblastem na severu Číny, která trpí nedostatkem dešťových srážek i znečištěním vodních zdrojů.

Odpůrci stavby namítají, že jde o plýtvání finančními i lidskými prostředky a navíc dojde k nevratným škodám na životním prostředí. Ústřední vláda to odmítá a naopak tvrdí, že jen letos díky tomu vznikne na 600 tisíc nových pracovních míst.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme