Čína čelí kritice kvůli popravě uznávaného vědce odsouzeného za špionáž

Čína odmítá kritiku Evropské unie kvůli popravě známého vědce. Peking označil odsuzující reakci sedmadvacítky za zásah do vnitřních záležitostí země i jejího právního systému. Biochemik Wo Wej-chan byl popraven minulý pátek za údajnou špionáž pro Tchajwan. Rozsudek odsoudil i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dcera Wo Wej-chana Ran Chen a členové rodiny | Foto: AFP

Proces s Wo Wej-chanem byl spravedlivý, a stejně tak byla chráněná jeho práva. Uvedlo to dnes čínské ministerstvo v zahraničí v reakci na prohlášení Evropské unie i dalších zemí. Peking zároveň vyzývá všechny kritiky, aby přehodnotili svůj chybný názor.

Postup čínských úřadů ale napadla i rodina popraveného vědce, která se s ním mohla - poprvé po téměř čtyřech letech strávených za mřížení - setkat až den před vykonáním rozsudku. Navíc ji nikdo neoznámil, že Wo Wej-chan bude krátce nato zastřelen.

Slovní přestřelka mezi Evropskou unii a Pekingem tak pokračuje. Dnes se totiž měl ve Francii konat summit představitelů Evropské unie a Číny. Peking ho ale zrušil kvůli přijetí dalajlámy evropskými politiky.

Zajímá vás Dalajláma a osud Tibetu? Hlasujte v naší anketě!

Robert Mikoláš, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme