Zbytek Číny je na tom lépe, veřejnost zůstává optimistická, říkají o koronaviru Češi žijící v Šanghaji

Čína se již několik týdnů potýká s nákazou koronaviru. Úřady hlásí přes 31 tisíc nakažených a více než 630 obětí. Velké množství zemí, včetně České republiky a nově například i Spojených států, evakuují z provincie Chu-pej své občany. Zbytek území je i podle Čechů, kteří v žijí v Šanghaji a byli osloveni Českým rozhlasem, v daleko stabilnější situaci a veřejnost tu obecně doufá, že se za pár týdnů život vrátí do starých kolejí.

Tento článek je více než rok starý.

Šanghaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novináři v Pekingu procházejí před vstupem na tiskovou konferenci kontrolou, během které jim je měřena teplota. Jedním z příznaků nemoci, kterou způsobuje nový koronavirus, je totiž zvýšená teplota.

Aktuální čísla mluví o více než 31 tisíc lidech nakažených koronavirem | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

„Kontrolují nás v metru nebo i ve Starbucks. Snaží se najít další nakažené, protože spousta lidí se bojí jít do nemocnice. Všichni tu nosí roušky a snaží se, aby se to neroznášelo dál,“ řekla Českému rozhlasu Zina Blahušová, která v Šanghaji dlouhodobě žije.

Češi evakuovaní z Wu-chanu podle ministra Vojtěcha koronavirus nemají. Dva týdny zůstanou v karanténě

Číst článek

Ačkoli se po celém světě denně šíří nové zprávy o rozsahu a šíření koronaviru, čínská veřejnost se na aktuální situaci dívá spíše optimisticky a se střízlivýma očima. Věří, že se život za pár týdnů znovu vrátí do normálu. Ačkoli se tedy zprávy, mluvící o více než 30 tisících nakažených, jako skutečně závažné, v kontextu Číny se lidé na čísla dívají úplně jinak. Většina nemocných se totiž nachází především v provincii Chu-pej.

„Zbytek Číny je v pořádku. Tady ve třicetimilionovém městě máme jen 250 nakažených,“ popsala Blahušová.

Vliv digitalizace

Podle jiného českého obyvatele Šanghaje Tomáše Tauchmana nyní Číně pomáhá i digitalizace, ke které stát přistoupil už po rozšíření nákazy SARS v letech 2002 a 2003. „V Čině se v podstatě nepoužívá hotovost. Už v roce 2002 byl dotyk s penězi jednou z hlavních obav obyčejných obyvatel.“

České úřady jsou s Čechy žijícími v Šanghaji v úzkém kontaktu a pravidelně jim předávají důležité informace. „Generální konzulát České republiky tady vytvořil skupinu, ve které je zhruba 150 Čechů, kteří se v Šanghaji zdržují, a dostáváme informace v reálném čase,“ řekl Tauchman. Také popsal, že ulice velkoměsta jsou prázdné, což je ale v období po čínském Novém roku normální. I on, stejně jako zbytek čínské veřejnosti, doufá, že se situace brzy zlepší.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme