Kancléř Mynář se vypravil do Pekingu. S čínským vicepremiérem řešil spolupráci i koronavirus

Kancléř Vratislav Mynář zastoupil na cestě do Pekingu prezidenta Miloše Zemana a setkal se s vicepremiérem Číny. Peking je podle agentury Nová Čína ochotný prohloubit spolupráci a podpořit rozvoj česko-čínských vztahů. Mynář také vyjádřil solidaritu s Čínou. Ocenil opatření, která v souvislosti s novým typem koronaviru Peking přijal a řekl, že Česko je připraveno poskytnout pomoc.

Peking/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř prezidenta Zemana Vratislav Mynář | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář jednal v Číně s čínským vicepremiérem Chu Čchun-chuou o české humanitární pomoci. Do Číny ji přepraví speciál české armády. Na webu Pražského hradu to uvedl mluvčí prezidenta Miloše Zemana. Letadlo by mělo odletět v neděli 1. března, do Číny pomoc dorazí 2. března.

O Mynářově cestě do Číny ve čtvrtek informovala tisková agentura Nová Čína. Chu Čchun-chua, jeden z čínských vicepremiérů, jeho návštěvu v době epidemie nového typu koronaviru podle ní ocenil jako důkaz "hlubokého přátelství české vlády a lidu". Mynář podle agentury Nová Čína vyjádřil v zastoupení prezidenta Zemana solidaritu s Čínou a ocenil "silná opatření", která Peking přijal, aby zastavil epidemii nového typu koronaviru.

Rozvoj vztahů

Chu Čchun-chua je čínským vicepremiérem zodpovědným za zemědělství, vodohospodářství, obchod a cestovní ruch. Čína je podle něj ochotna společně realizovat to, na čem se čínský prezident Si Ťin-pching a český prezident Miloš Zeman dohodli, tedy prohloubit spolupráci v obchodu a investicích a podpořit rozvoj česko-čínských vztahů.

Vicepremiérovi podle čínské tiskové agentury Mynář také řekl, že Česko je připraveno poskytnout Číně pomoc a posílit vzájemnou komunikaci za účelem „stálého pokroku ve vzájemné spolupráci“.

Zeman napsal dopis čínskému prezidentovi. ‚Jsme připraveni pomoci,‘ slibuje ohledně koronaviru

Číst článek

Humanitární pomoc váží 9 tun

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček k cestě uvedl, že Mynář během jednání předal darovací listinu týkající se humanitární pomoci o hmotnosti devět tun. „Ta do Číny zamíří speciálem Armády České republiky 2. března a obsahuje zejména respirátory, ochranné pomůcky jako brýle, rukavice, kombinézy a dezinfekční prostředky,“ citoval mluvčí Mynáře. 

„Tímto darem chceme vyjádřit velkou solidaritu a podporu čínskému lidu v současných těžkých chvílích boje se zákeřnou epidemií,“ dodal Mynář. Darovací listina, kterou Mynář podepsal, dodává, že Kancelář prezidenta republiky vysoce oceňuje „úsilí čínské vlády, zdravotníků a občanů vynakládané k zabránění šíření epidemie jak v Číně, tak do zahraničí“.

Česká humanitární pomoc odletěla do Číny z Vídně. Roušky, dezinfekce a jiné pomůcky váží 4,5 tuny

Číst článek

Mynář již dříve informoval, že pomoc pochází z darů krajů, soukromých subjektů i firem. Vlastní sbírku zorganizoval i Pražský hrad.

Armádní speciál podle Ovčáčka odstartuje v neděli 1. března, k předání pomoci dojde v Číně 2. března. Podle informací ČTK je odlet plánován na nedělní ranní hodiny. Letoun bude mít mezipřistání v Novosibirsku.

Napětí a nesplněné sliby

Ve vztazích mezi Čínou a Českem v poslední době panuje napětí. Podle prezidenta Zemana i ministra zahraničí Tomáše Petříčka Čína nenaplnila ekonomická očekávání České republiky. Zeman v minulosti prohlásil, že kvůli nesplněným slibům z čínské strany nepojede na dubnový summit Číny se středoevropskými a východoevropskými zeměmi.

Mynář později ČTK řekl, že pokud by čínští zástupci byli ochotni na summitu uzavřít s českými podnikateli smlouvy na konkrétní projekty, Zeman by mohl ještě svou účast zvážit. Zdrojem napětí jsou i vztahy Prahy s Čínou kvůli sesterským smlouvám s Pekingem, Šanghají a tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme