Čína chce být prostředníkem mezi libyjskými povstalci a Kaddáfím

Čína vyjednává s libyjskými povstalci i Kaddáfího vládou. Podle expertů se tím Peking snaží ochránit své ekonomické zájmy v oblasti. Před vypuknutím bojů pracovalo v Libyi více než 35 tisíc Číňanů, které Peking následně evakuoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena čekající na zastávce autobusu v libyjském Benghází. Nápis nad ní prorokuje brzký konec Kaddáfího režimu | Foto: ČTK/AP, Rodrigo Abd | Zdroj: ČTK

Čínské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že vede rozhovory s oběma znepřátelenými stranami. Na třídenní návštěvě Pekingu je tam nyní libyjský ministr zahraničí Al-Obeidi, čínští diplomaté zároveň jednají v baště povstalců Benghází.

Už dříve se navíc čínský velvyslanec v Kataru sešel s jedním z vůdců libyjské opozice Džalílem. Peking se oficiálně snaží zažehnat humanitární krizi v Libyi a zajistit možnosti budoucích investic.

Podle politologů se Čína snaží dát jasně najevo, že nenadržuje ani jedné straně a naopak se chce stát vyjednavačem mezi vládou plukovníka Kaddáfího a povstalci. Libye totiž do Číny vyváží tři procenta vytěžené ropy a čínské firmy se podílely na budování infrastruktury v Libyi.

Pomoci chtějí i Španělé

Do libyjského Benghází se chystá i španělský ministr zahraničí Jimenéz. S Kaddáfího budoucností v čele státu už podle diplomatických kroků nepočítají ani velmoci, které se jinak k akcím západu proti režimu v Tripolisu staví velmi rezervovaně – již zmiňovaná Čína a také Rusko. Speciální ruský vyslanec Merkelov odsoudil Kaddáfího vládu jako nelegitimní. Kaddáfí se ovšem ani přes rozsáhlé bombardování posledních dnů vzdát nehodlá a prohlásil, že hodlá bojovat do posledního dechu.

Robert Mikoláš, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme