Čína bojuje proti znečišťování ovzduší. Uzavřela tisíce průmyslových provozů, zatkla stovky manažerů

Komunistická strana Číny na jaře slíbila lidem čistší ovzduší. Ministerstvo životního prostředí proto přistoupilo ke kontrolám. Výsledek? Přes devět tisíc uzavřených průmyslových provozů a téměř čtyři sta zatčených manažerů a vedoucích.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znečištěné ovzduší v Pekingu | Zdroj: Reuters

Inspektoři se v polovině srpna rozjeli po celé Číně. Do kontroly zahrnuli hlavně tepelné elektrárny, uhelné doly, chemické provozy nebo železárny. A nyní zveřejnili výsledky kontrol.

Smog zabíjí víc než války, v asijských městech umírají kvůli otrávenému ovzduší tisíce lidí

Číst článek

Podle čínského ministerstva životního prostředí objevili skoro 40 tisíc případů, kdy někdo nebo něco porušovalo předpisy nebo zákon.

Inspektoři teď připravují pokuty v přepočtu za 1,8 miliardy korun a padnou prý i trestní oznámení na konkrétní osoby.

Nejlidnatější zemi světa trápí především těžké kovy v půdě, znečištěná podzemní voda nebo oxidy síry a polétavý prach ve vzduchu. Navíc se blíží zima, tedy topné období, což je ve velkých čínských městech z hlediska kvality vzduchu vůbec nejhorší část roku.

Čínské úřady prováděly kontroly i v autonomních oblastech, které jsou spíše synonymem krásné přírody a liduprázdné krajiny. Ať už je to Tibet Sin-ťiang nebo Vnitřní Mongolsko. Přibývá totiž případů, kdy se na porušování ekologických zákonů přímo podílejí pastevci nebo farmáři.

Podle čínských inspektorů proto také tam uložili pokuty. Mnohem větší peněžní postih ale čeká na obviněné firmy na opačné straně země, v bohatých pobřežních provinciích na východě.

Čínský Peking často sužuje smog | Zdroj: Reuters

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme