Čína chce mít ještě více pod kontrolou, co lidé vyhledávají na internetu

Kdo navštívil Čínu a rozhodl se tam připojit třeba na Facebook nebo Twitter, dobře ví, že je to marné. Země totiž nejrozšířenější sociální sítě blokuje. Stejně tak není na čínském internetu možné vyhledat řadu klíčových slov. Čína nově oznámila, že každý provider, tedy ten, kdo obstarává pro koncového uživatele přístup k internetu, dostane koncesi jen na dobu maximálně 60 dnů. Poté se vyhodnotí, jestli zákazníci nevyhledávali něco, co by se úřadům nelíbilo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální sítě

Sociální sítě | Foto: CC0 Public domain

Pokud by úřady zjistily, že zákazníci jednotlivých providerů během daných 60 dní vyhledávali něco, co se neslučuje s jejich představami, bude koncese ukončena.

Zatím není jasné, jestli nařízení bude celostátní, nebo budou existovat provincie, které dostanou výjimku třeba kvůli větší koncentraci zahraničních investorů.

Obecně platí, že čím větší město a čím větší koncentrace nadnárodních firem, tím je připojení snazší a rychlejší.

Proto jsou města jako Kanton, Šanghaj nebo Peking takovou internetovou mekkou. Hlavně připojení WI-FI je doslova v každé čajovně, cukrárně, samozřejmě v hotelech, na letištích a podobně. V naprosté většině se připojíte zdarma.

Problémem je, že jakmile se chcete připojit na sociální sítě, jako je Facebook, Youtube, Twitter a další, prakticky nemáte šanci. To jsou zdroje, které čínská vláda úmyslně blokuje, a tak není možné si je ani pasivně prohlížet, ani do nich aktivně vstupovat - třeba jako účastník diskuzí.

Kvůli podobným omezením lidé, kteří v zemi žijí nebo ji jen navštěvují, často zákazy ilegálně obcházejí.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme