Čína chce mít s novým prezidentem USA lepší vztahy

A to hlavně ve vojenské oblasti. Hlavním problémem mezi Pekingem a Washingtonem je dodávka amerických zbraní na Tchajwan. USA má i nadále v úmyslu nový arzenál ostrovu prodávat, včetně třeba protiraketových střel Patriot. Peking už v reakci na to zrušil s americkou armádou několik jednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakázané město | Foto: Roman Růžička

S čínským nesouhlasem s dodávkami zbraní Tchajwanu se museli zabývat všichni američtí prezidenti od doby, kdy Washington před 30 lety navázal diplomatické styky s Pekingem, a Barack Obama nebude výjimkou.

Čína proto nového šéfa Bílého domu vyzývá, aby za jeho vlády došlo k snížení napětí mezi oběma zeměmi právě ve vojenské oblasti. Peking zvyšuje tlak na Washington zejména kvůli plánu prodat Tchajwanu 330 střel Patriot, 30 vrtulníků Apache a další výzbroje, který Bushova administrativa odsouhlasila už v roce 2001.

Čína na protest proti americké politice i setkání Bushe s Dalajlámou také odmítla povolit několika plavidlům USA včetně letadlové lodi Kitty Hawk vstup do Hong Kongu.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme