Čína chce pomoct EU zajistit bezpečnost dodávek do Somálska

Čínské námořnictvo nabízí Evropské unii ochranu při dopravě humanitárních dodávek do Somálska. Peking, který se na konci roku 2008 zapojil do mezinárodního boje proti somálským pirátům, tak chce rozšířit svou misi u afrických břehů. Země EU formálně o pomoc nepožádaly, neskrývají ale problémy se zajištěním bezpečného doprovodu pomoci i s rostoucím počtem útoků somálských pirátů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské lodě u somálských břehů, kde útočí piráti | Foto: www.navy.mil

Čína, která v oblasti Adenského zálivu rozmístila tři plavidla, je schopná začít s eskortou humanitární pomoci do jednoho měsíce. Detaily mají její důstojníci domluvit přímo v Bruselu. Nabídku Pekingu potvrdil mluvčí námořních sil EU, John Harbour a přivítali jí představitelé Světového potravinového programu. V dubnu a květnu se totiž vzhledem k příznivějšímu počasí v tomto ročním období očekává zvýšená aktivita pirátů. Na dodávky pomoci ze zahraničí je nyní odkázáno na tři a půl milionu Somálců, tedy zhruba polovina obyvatel země.

Čína se nově také bude podílet na velení mezinárodní mise proti somálským pirátům. Její lodě mají být rozmístěny v nejnebezpečnějším koridoru, který nyní střeží lodě Evropské unie, NATO a Spojenými státy vedené kombinované námořní jednotky. Společné velení bude mít rotující předsednictví, do kterého se zapojí právě i Peking.

Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme