Čína chce s Tchaj-wanem uzavřít dohodu o volném obchodu

Čína a Tchaj-wan chtějí uzavřít dohodu o volném obchodu. Do Tchaj-peje kvůli tomu přiletěl hlavní čínský vyjednavač Čchen Jün-lin. Proti jeho návštěvě ale protestují v ulicích desítky tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích Tchaj-peje

V ulicích Tchaj-peje | Foto: Robert Mikoláš

Jak uvedla BBC, už před příletem čínského vyjednavače vyšlo do ulic odhadem 30 tisíc Tchajwanců. Obávají se, že dohoda o volném obchodu zvětší závislost Tchaj-wanu na Číně.

"Obávají se dvou věcí. Za prvé mají ekonomické obavy, že Tchaj-wan přes ekonomickou slabost vplyne do jedné velké Číny. A za druhé - a to je podstatnější - mají obavy, které jsou motivované politicky," vysvětlil na Rádiu Česko zahraničně-politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Tchaj-wanu protestují desítky tisíc lidí proti tchajwansko-čínským rozhovorům o dohodě o volném obchodu. Hosetem Rádia Česko byl zahraničně-politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

Mezi demonstranty jsou převážně stoupenci Demokratické pokrokové strany, která prosazuje nezávislost Tchaj-wanu na Číně. "Jsou to lidé, kteří si přejí úplnou nezávislost Tchaj-wanu. Tvrdí, že se Tchaj-wan vyvíjel úplně odlišně než pevninská Čína. Ekonomické obavy si pak berou jako dobrou záminku pro to, aby toto zdůraznili," uvedl Slezák.

Tchaj-wan má od loňska pročínsky orientovaného prezidenta, Ma Jing-ťioua. Jeho vláda potřebu dohody o volném obchodu s Čínou podle komentátora zdůvodňuje tím, že úzká ekonomická spolupráce zajistí nová pracovní místa, dovolí růst ostrovní ekonomiky. Vláda argumentuje i tím, že všechny země z jihovýchodní Asie už mají s Čínou dohodu o volném obchodu uzavřenou.

Čína, která považuje Tchaj-wan za součást svého území, i když má ostrov od roku 1949 vlastní vládu, by podle komentátora chtěla na ostrově uplatnit model, který si vyzkoušela s Hong Kongem.

Mnozí lidé se podle něj ale tomu brání. Připomněl, že ještě do 80 let byla na Tchaj-wanu diktatura, výjimečný stav byl zrušen koncem 80 let a první svobodné volby byly až začátkem 90 let.

"Většina Tchajwanců je hrdá na to, čeho dosáhli - že velice rychle přešli od totality k demokracii. A nechtějí si to nechat vzít. I kdyby jim Peking slíbil to, co Hong Kongu, byla by to podle nich špatná cena za tento obchod. Tvrdí, že jim bude lépe, když se budou rozvíjet sami," uvedl na Rádiu Česko zahraničně-politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.

Martina Mašková, Helena Berková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme