Čína chce soudit Aj Wej-weje za hospodářské delikty

Kvůli podezření z hospodářské trestné činnosti vyslýchá policie Aj Wej-weje. Světoznámého čínského umělce zadržela v neděli ráno na pekingském letišti, odkud měl odletět do Hong Kongu. Od té doby o něm neměla zprávy ani jeho rodina. Obavy o osud Aj Wej-weje vyjádřila řada zemí včetně Spojených států a Evropské unie, další požadují jeho okamžité propuštění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

umělec a kritik čínského režimu Aj Wej-wej | Zdroj: ČTK

Policie vyšetřuje Aj Wej-weje v souladu s čínskými zákony, a to pro podezření ze spáchání hospodářské trestné činnosti, uvedla ve stručné zprávě agentura Sinchua. Jde o vůbec první oficiální potvrzení, že byl známý umělec zadržen a kde se nyní nachází.

Podle jeho známého právníka ale policie porušila zákon, protože do 48 hodin od zadržení neuvedla důvody, které jí k tomu vedly. Matka Aj Wej-weje se snažila získat informace o synovi i prostřednictvím výzvy na internetu.

Někteří čínští aktivisté v souvislosti s vyšetřováním Aj Wej-weje uvedli, že čínské úřady se už několikrát v minulosti snažily umlčet opoziční hlasy právě obviněním ze spáchání hospodářské trestné činnosti. Stav lidských práv v Číně ostře kritizoval i končící americký velvyslanec v Pekingu Jon Huntsman.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme