Čína chce zabránit geologické katastrofě na přehradě Tři soutěsky

Největší přehrada na světě Tři soutěsky má problémy. Poprvé to oficiálně přiznala čínská vláda, podle které bude nutné na prevenci před geologickou katastrofou a na ochranu životního prostředí vynaložit další finanční prostředky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři soutěsky - přehradní nádrž na čínské řece Jang'ce

Tři soutěsky - přehradní nádrž na čínské řece Jang'ce | Foto: public domain, licence: GFDL

Oficiální zpráva čínské vlády mluví především o kladech největšího vodního díla na světě. Přehrada Tři soutěsky podle ní přinesla obrovský užitek, zejména co se týče zabránění záplavám a také výroby elektřiny. Roční kapacita 26 dosud funkčních turbín dosahuje více než 18 tisíc megawattů, letos v květnu mělo být navíc spuštěno dalších 6 podzemních turbín.

Na druhé straně vůbec poprvé čínská vláda přiznává i zápory vodního díla. Konkrétně jde o blíže nespecifikované geologické a ekologické problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína přiznává problémy největší přehrady světa, Tří soutěsek. Podrobnosti od asijského zpravodaje ČRo Roberta Mikoláše na Rádiu Česko.

Kabinet premiéra Wen Ťia-paa přiznává i potíže s lodní dopravou na dolním toku řeky, zavlažováním a dodávkami pitné vody. Podle Pekingu se navíc potvrdila rizika, na která experti upozorňovali ještě před budováním vodního díla vysokého 185 metrů.

Vláda proto přijala desetiletý plán zaměřený na ochranu životního prostředí a zvýšení životní úrovně přemístěných lidí. Čínské úřady už dříve slíbily, že na opatření proti sesuvům půdy, otřesům a ekologickým katastrofám vynaloží v přepočtu 260 miliard korun.

Jak ale na Rádiu Česko upozornil asijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš, především čínští ochránci životního prostředí jsou velmi skeptičtí. Poukazují na to, že přehrada se stala největší bezednou kapsou na světě, do které plynou další miliardy a stejně to nic nevyřeší.

Ekologové navíc varují před pokračujícími sesuvy půdy. V roce 2010 jich bylo 97, někde se utrnou stovky metrů břehů. Mluví se také o erozi a v neposlední řadě i o kvalitě řeky Jang-c'. Ročně je do ní totiž vypuštěno přes miliardu tun odpadních vod, které kvůli přehradě nemají kam odtékat.

Vodní dílo na řece Jang-c´stálo téměř 700 miliard korun a zcela změnilo krajinu v oblasti Tří soutěsek. Kvůli jeho výstavbě muselo být také přemístěno na 1,5 milionu lidí.

Robert Mikoláš, Martin Křížek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme