Čína chystá bič na bigamisty, spustí databázi uzavřených sňatků

Čína spustí databázi uzavřených sňatků. Peking tím chce bojovat proti bigamii. Nešvar je totiž rozšířený i mezi státními úředníky, kdy si i vysoce postavení muži vydržují milenky nebo mají více manželek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavící se Číňané

Bavící se Číňané | Foto: Robert Mikoláš

Systém má v praxi fungovat tak, že všichni, kdo budou chtít vstoupit do svazku manželského, získají možnost si toho druhého prověřit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína spustí databázi uzavřených sňatků. Více v reportáži Roberta Mikoláše

Potřebné informace se ale pochopitelně nebudou moci dozvědět jen nevěsty o svých nastávajících, ale také obráceně, tedy i každý ženich získá možnost najít si potřebné informace o vyvolené partnerce.

Mezi prvními regiony, které databázi zavedou ještě v letošním roce, budou hlavní město Peking, dále Šanghaj a provincie Ša-an-si. Úřady pak předpokládají, že v celé zemi začne databáze fungovat v roce 2015.

Problém souvisí s ekonomickým rozvojem Číny v posledních třech desetiletích, kdy někdejší Říše středu zaznamenala obrovské změny nejen v hospodářství. Například prudce stoupl počet rozvodů, což bylo dříve nemyslitelné.

Každé páté manželství tak nyní končí rozvodem a jedním z důvodů je i to, že manžel vydělává méně než jeho žena, respektive že nedokáže uspokojit její finanční nároky. Dalším důvodem je milionová migrace lidí hledajících práci a lepší výdělky v bohatších regionech na východě Číny.

Zákon o manželství pokulhává za společenskými změnami

Platný zákon o uzavírání manželství přitom dost pokulhává za společenskými změnami, je totiž stále vázán na rodné místo dotyčného muže či ženy. Jde o takzvaný chu-kchou systém.

Pokud se tedy nějaký ženatý muž či vdaná žena rozhodnou znovu uzavřít sňatek, nikdo nezjistí, že už jednoho oficiálního partnera má, a tomu má nová databáze učinit přítrž.

Rozšířeným zvykem, a to i mezi funkcionáři vládnoucí komunistické strany, je vydržovat si milenku. Dokonce toho využívají či zneužívají i v rámci vnitrostranického boje. Například před olympiádou v Pekingu proběhla putovní výstava se zkorumpovanými a také nevěrnými soudruhy, kteří si vydržovali milenky. A nechyběly ani jejich fotografie.

Do boje vyrazily i univerzity

Zejména ve velkých městech se stalo zvykem, že bohatí úředníci a byznysmeni mají ještě další známost, která ale není levnou záležitostí. S trochou nadsázky se dá říci, že dotyčné funkcionáře přivedly až téměř na popraviště, jako tomu bylo v případě bývalého místostarosty Pekingu.

V současnosti se ovšem rozmohly i smlouvy o poskytování sexuálních služeb, například v Šanghaji se takto studentky za zhruba 17 tisíc korun měsíčně zavazují, že budou dotyčnému k dispozici a zároveň nesmí mít jiného partnera.

Do boje s tímto nešvarem proto vyrazily i univerzity, některé hrozí i vyloučením těm, kdo se sníží k prostituci nebo se stanou vydržovanými partnery. Jiné, jako třeba Vysoká škola v Kuang-čou, zase zakazují pohlavní styk s ženatými či vdanými.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme