Čína chystá oslavy 120. výročí narození Mao Ce-tunga, přípravy už stály 48 miliard

V Číně dnes oslavují 120. výročí narození zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga. I po letech je tento revolucionář a diktátor v zemi stále populární. Dodnes je kult jeho osobnosti silný. Vůdcovu podobiznu najdeme na všech čínských bankovkách a i současní lídři země vzývají jeho myšlenky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz Mao Ce-tunga

Obraz Mao Ce-tunga | Foto: Robert Mikoláš

„Východ je rudý, slunce vychází. Stejně jako nad Čínou povstal Mao Ce - tung,“ zpívají populární píseň sbory mladých komunistů. Dosud tuto píseň propagující Velkého kormidelníka Maa znají asi všichni Číňané a ve školách je jednou z oblíbených hudebních znělek.

„Mao Ce-tung založil Čínskou lidovou republiku a byl jejím prvním vůdcem. Tento, původně do Šanghaje přistěhovaný intelektuál, se pro své učení nechal inspirovat marxismem. Na devátém sjezdu strany byl zvolen neomezeným vůdcem země," recituje oslavné fráze studentka vysoké školy v Šanghaji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o oslavách 120. výročí narození Mao Ce - tunga zjišťovala Kateřina Procházková

Tuto neutuchající diktátorovu popularitu bývalého vůdce, vysvětlují zahraniční historici především neznalostí mladých lidí. Potvrzuje to americký novinář a vědec Sidney Rittenberg, který byl jako první cizinec přijat už v 50. letech do Komunistické strany Číny a s Mao Ce - tungem se pravidelně setkával.

„Lidé v Číně neví o Maovi v podstatě nic, hlavně mladá generace, včetně čerstvých členů komunistické strany. Mluvil jsem s některými z nich a potvrdili mi, že o Maovi nikdy nic nečetli. Lidé ho sice znají jako zakladatele Číny, muže, který tuto zemi sjednotil, ale to je vše,“ myslí si.

Někteří Číňané připouští, že i Velký kormidelník udělal jisté chyby, o těch se ale nemluví. Období Velkého skoku vpřed, při kterém hlady zemřelo až 30 milionů lidí, nebo kulturní revoluce, jsou tabu.

Maova podobizna zdobí většinu papírových čínských bankovek a Rudá knížka je stále povinná četba všech komunistů. Místa, kde vůdce žil, jsou pak střežena jako národní památky.

Z jeho bývalého domu teď vzniklo muzeum. Velkého vůdce tady oslavují ve všech místnostech, stejně jako jeho rodinu, se kterou tady žil.

Muzeum v domě Mao Ce - tunga | Foto: Kateřina Procházková

„Návštěvníky zajímá socha Maa, místnosti, v kterých žil a informace o jeho učení, které jsou nahoře v muzeu. Lidé se také ptají, co je z vystavených artefaktů původní,“ líčí průvodkyně.

Na oslavy 120 výročí se prý chystají akce po celé Číně - od cyklistického závodu po výstavu fotografií nebo soutěž v pojídání nudlí.

Rodiště Maa se pak na významnou událost připravuje už několik měsíců. Místní vláda nechala přestavět cesty, nádraží a v centru města vztyčila novou pozlacenou sochu Velkého kormidelníka. Celkem tyto úpravy stály asi 15,5 miliard juanů, což je zhruba 48 miliard korun.

Kateřina Procházková, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme