Čína chystá zákon, který má zabránit odtržení provincií

Čínský parlament dnes začal projednávat zákon, který má zajistit jednotnou Čínu a zabránit případnému odtržení provincií, které by se o separaci od velké Číny pokoušely. Zákon je v nejvyšším zákonodárném sboru projednáván hlavně kvůli ostrovnímu Tchaj-wanu. Ten už několikrát projevil snahu se od pevninské Číny oddělit, což vedení státu velmi nelibě neslo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

Přesné znění navrhovaného zákona čínská vláda zatím nezveřejnila. Podle neoficiálních zpráv ale zákon upravuje dvě základní věci: 1) odtržení provincií od Číny nebude možné, 2) kdo by chtěl zákon porušit, proti tomu může vláda použít vojenské síly.

Tchaj-wanu, který se z čínských provincií o odtržení snaží nejvíce, se samozřejmě zákon nelíbí. Nadšeni nejsou ani v Tibetu a severozápadní provincii Sin-ťiang, které také uvažují o separaci. V parlamentu má ale poměrně velkou podporu, a tak jeho přijetí je velmi pravděpodobné.

Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme