Čína chystá zákon, který má zabránit odtržení provincií

Čínský parlament dnes začal projednávat zákon, který má zajistit jednotnou Čínu a zabránit případnému odtržení provincií, které by se o separaci od velké Číny pokoušely. Zákon je v nejvyšším zákonodárném sboru projednáván hlavně kvůli ostrovnímu Tchaj-wanu. Ten už několikrát projevil snahu se od pevninské Číny oddělit, což vedení státu velmi nelibě neslo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

Přesné znění navrhovaného zákona čínská vláda zatím nezveřejnila. Podle neoficiálních zpráv ale zákon upravuje dvě základní věci: 1) odtržení provincií od Číny nebude možné, 2) kdo by chtěl zákon porušit, proti tomu může vláda použít vojenské síly.

Tchaj-wanu, který se z čínských provincií o odtržení snaží nejvíce, se samozřejmě zákon nelíbí. Nadšeni nejsou ani v Tibetu a severozápadní provincii Sin-ťiang, které také uvažují o separaci. V parlamentu má ale poměrně velkou podporu, a tak jeho přijetí je velmi pravděpodobné.

Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme