Čínský soud poslal do vězení tři vědce, kteří geneticky experimentovali s embryem

V Číně v pondělí odsoudili do vězení pastora neoficiální protestantské církve a tři vědce, kteří se zabývali genetickou modifikací člověka. Agentura Nová Čína oznámila, že pastor Wang I byl odsouzen k devítiletému žaláři a genetici k trestům od 18 měsíců do tří let.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědec Che Ťien-kchuej se loni postaral o senzaci, když oznámil, že se narodily první geneticky modifikované děti vzešlé z jeho výzkumu (ilustrační foto) | Foto: Drew Hays | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Wang byl mezi několika desítkami vůdců a vyznavačů církve známé pod anglickým názvem Early Rain Covenant Church, kteří byli zatčeni před rokem.

Čínský vědec tvrdí, že geneticky modifikoval embrya, z nichž se narodila dvojčata. Vláda jeho práci zastavila

Číst článek

Svoboda vyznání je v Číně sice dána ústavou, ale v praxi podléhají náboženská hnutí státní kontrole. Čínští křesťané, jichž je odhadem 60 milionů, jsou tak rozděleni na oficiální církev, která je podřízena komunistické straně, a na podzemní církev, která je věrná Vatikánu, pokud jde o katolíky, a v případě protestantů je nezávislá.

Podle čínských zákonů musí být místa, kde se konají bohoslužby, registrována a podléhají vládnímu dozoru. Některé církve to ale neudělaly a Čína nyní přísněji trestá vyznavače nepovolených ritů.

Součástí rozsudku nad Wangem je také odebrání politických práv na tři roky a konfiskace jeho osobního majetku v hodnotě odpovídající 163 000 korunám.

Geneticky modifikované děti

Vědec Che Ťien-kchuej se loni postaral o senzaci, když oznámil, že se narodily první geneticky modifikované děti vzešlé z jeho výzkumu. Podle Nové Číny byl v pondělí odsouzen ke třem letům vězení a pokutě tří milionů jüanů (9,8 milionu korun).

K nižším trestům byli odsouzeni i dva jeho kolegové - Čang Žen-li k dvouletému vězení a pokutě milionu jüanů a Čchin Ťin-čou k osmnáctiměsíčnímu žaláři a pokutě 500 000 jüanů.

Che se snažil zajistit u dětí odolnost proti viru HIV, jímž byl nakažen otec narozených dvojčat. Čínská vláda se stala terčem kritiky za benevolentní postoj k jeho výzkumu. V mnoha zemích je genetické přepisování lidských embryí zcela zakázáno. Jinde je považováno za neetické a nebezpečné.

Světová zdravotnická organizace (WHO) upozornila, že by genetické modifikování lidského embrya mohlo mít nezamýšlené následky. Čína výzkum nechala zastavit a Chea začala vyšetřovat policie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme