Z Česka do Číny bude potřeba PCR test, v opačném směru ne. Přestože čínská čísla vzbuzují obavy

Od neděle budou muset cestující z Česka do Číny podstoupit PCR test na koronavirus do 48 hodin před nástupem na palubu letadla, které míří přímo do Číny. Na webu to uvedlo čínské velvyslanectví v Praze, které opatření upřesnilo. Žádné přímé lety nyní z Česka do Číny a zpět nelétají. Opatření se tak u Čechů týká letů s přestupem.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

testy PCR, ilustrační foto

České ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že povinné testování je smysluplné a přínosné jen u zemí, které provozují přímou leteckou linku z Číny (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Provoz na přímé lince Praha – Peking od září 2015 zahájila čínská letecká společnost Hainan Airlines. Počátkem roku 2020 ale společnost spojení zrušila, od té doby žádné nefunguje.

Čína by měla informovat o šíření koronaviru v zemi, vyzývá Světová zdravotnická organizace

Číst článek

„Cestující si mohou zvolit, zda test absolvují v Česku anebo v místě přestupu na přímý let. Obě varianty jsou možné, každopádně podmínkou je dodržet absolvování testu do 48 hodin před nástupem na palubu přímého letu do Číny,“ uvedlo konzulární oddělení čínské ambasády.

Čínskému celnímu orgánu budou muset osoby předložit zdravotní prohlášení, a to v elektronické, nebo papírové podobě. Nebude už ale nutné žádat o vydání zdravotního kódu na čínské ambasádě či na konzulátu v zahraničí.

Ambasáda o nutnosti testu informovala na základě oznámení o prozatímních opatřeních týkajících se cestování čínských a zahraničních osob, které vydal odbor Státní rady Číny.

Peking se po vlně demonstrací proti mnohdy drastickým covidovým opatřením rozhodl uvolnit od neděle cestovní omezení.

‚Umírá hodně lidí‘

Pochybnosti o tom, zda počet obětí nemoci covid-19 není v Číně podstatně vyšší, než uvádí úřady, vyvolaly v poslední době úmrtí známých osobnosti. List The Guardian upozornil například na smrt oblíbeného herce Kung Ťin-tchanga z 1. ledna či operní pěvkyně Čchu Lan-lan z minulého měsíce.

Obavy, že Peking podhodnocuje své covidové statistiky, vyjádřila již i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Na covid jsme dobře připraveni, tvrdí Čína. Podle odhadů umírá na 9000 lidí denně

Číst článek

Čína minulý měsíc po třech letech politiky nulového covidu zrušila téměř všechna koronavirová opatření. To vedlo k rychlému šíření nemoci, o němž svědčí přeplněné nemocnice i krematoria v zemi. Denní přírůstky nákaz ale čínská národní zdravotnická komise přestala zveřejňovat, úmrtí pacientů s covidem zaznamenala od prosince jen 22.

„V poslední době umírá hodně lidí – ať už jsou to akademici, či celebrity... moji příbuzní nebo blízcí přátelé. Experti ale tvrdí, že tomu tak není,“ napsal jeden z diskutérů na sociální síti Weibo.

Mezi lidmi, kteří zemřeli v prosinci, je také filmový režisér Wang Ťing-kuang, jemuž bylo 54 let. Rovněž v prosinci zemřel 84letý scenárista Ni Čen, který napsal scénář k oceňovanému historickému filmu Zavěste červené lucerny z roku 1991. Čínská státní média informovala i o prosincové smrti 37letého bývalého fotbalisty Wang Žuo-ťia.

Dobrovolný postup v Unii

Některé země Evropské unie proto stále požadují po cestujících z Číny testy na covid-19, jsou to například Francie, Itálie, Španělsko, Rakousko, Belgie, Švédsko či Německo. Státy Evropské unie se mimo jiné kvůli obavám ze šíření možných mutací viru shodly na společném postupu, který je však pouze dobrovolný.

Česko nebude řešit pravidla pro turisty cestující z Číny samostatně. Vláda koordinuje opatření s EU

Číst článek

Podle přijatého doporučení by měli pasažéři leteckých společností na linkách z Číny do unijních zemí mít před nástupem do letadla u sebe negativní test na covid-19, který nebude starší než 48 hodin.

České ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že povinné testování je smysluplné a přínosné jen u zemí, které provozují přímou leteckou linku z Číny. Česká republika tak svůj postup zatím koordinuje na úrovni Evropské unie.

Belgie jako první země Evropské unie také začala analyzovat odpadní vody z toalet v letadlech, což je další z přijatých doporučení. Ta zahrnují i namátkové testování cestujících po příletu a používání respirátorů za letu.

ČTK, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme