Čína demonstruje svou vojenskou sílu na moři

Čínské námořnictvo nacvičovalo bojovou připravenost daleko od pevniny, navíc v oblastech, na které si činí nároky i další země. Jedna z čínských flotil proplula i v blízkosti japonské Okinawy, kde jsou základny Spojených států. Manévry proto zalarmovaly velení armád nejméně tří zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

těžký námořní vrtulník CH-53 Super Stallion | Foto: FAS

Důvodem byla dle všeho demonstrace síly. Peking ukazuje, že je schopen a připraven zasáhnout i daleko od čínské pevniny, že je k tomu dostatečně vyzbrojen, do manévrů byly zapojeny mimo jiné i torpédoborce třídy Sovremenyj ruské výroby či ponorky.

Komunistická armáda předvedla koordinaci jednotlivých složek, válečných plavidel, ponorek, ale i letectva v takové míře vůbec poprvé. Jedné z misí, v Jihočínském moři se zúčastnily i stíhačky a tankovací letadla dlouhého doletu. Obavy proto neskrývají ostatní země v regionu, zejména Japonsko, Tchajwan a Vietnam.

Oficiálně reagovalo především Tokio, které neskrývalo obavy. Japonské ministerstvo obrany chce vše vyšetřit, protože v minulosti k ničemu podobnému ze strany Číny nedošlo. Na druhé straně ale oznámilo, že nešlo o porušení mezinárodního práva.

Vietnam vnímá rostoucí sílu Číny na moři negativně. Už delší dobu se kvůli tomu snaží posilovat vlastní námořnictvo, dokonce v tomto směru spolupracuje i s někdejším nepřítelem, Spojenými státy. Nově kupuje také šest ruských ponorek třídy Kilo.

Zájem Pekingu o možnost operovat ve vzdálených oblastech Pacifiku a Indického oceánu je totiž evidentní.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme