'Vypadněte! Nikdy jsem o ní neslyšel.' Agresivní čínští agenti nepustili novináře k vdově Liou Siao-poa

Čínské tajné služby nepustily britského novináře ke vdově po disidentovi Liou Siao-poovi. Pekingský zpravodaj deníku Guardian Tom Philips popisuje, že se Liou Siu pokoušel navštívit v jejím bytě v čínské metropoli. Na ulici před jejím domem však přítomné novináře odháněli agenti v civilu. Peking přitom tvrdí, že je Liou Sia volná.

PEKING Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liou Sia (vpravo) sleduje vlny moře, kam ji úřady navzdory čínské pohřební tradici donutily rozprášit popel jejího manžela Liou Siao-poa. Po zesnulém disidentovi neměla zbýt památka. | Zdroj: Reuters

Z ulice před pekingským domem, kde je vážně nemocná básnířka a fotografka už od roku 2010 držena v domácím vězení, vyhánělo žurnalisty hned několik mužů v civilu, popisuje reportér Guardianu.

LIOU SIAO-PO A LIOU SIA: 'Všechnu krásu světa jsem našel v téhle ženě.' Bolavá láska bez hranic za časů komunistické strany

Číst článek

Jeden z nich zablokoval vchod do bytového domu vlastním tělem. “Kam jdete? Kam to jdete?" bránil ve vstupu novinářům. Na pomoc mu přišel druhý muž, stejně jako on oblečený do černého, a hned poté třetí, který s telefonem v ruce hrozil, že zavolá policii.

"Nikdy jsem o ní neslyšel," opáčil na otázku, zda je Liou Sia doma. "Žije tu tisíc lidí s tímhle jménem. Jak mám vědět, o kterém z nich mluvíte?"

Když se novináři nevzdávali a dál se vyptávali, muži ztratili trpělivost a začali být agresivní, píše Guardian. "Měli byste vypadnout!" zařval jeden z nich. "Běžte! Běžte! Běžte!" přidal se k němu jeho kolega. 

'Zmizela z povrchu země'

Nobelův výbor nedávno čínskou vládu vyzval, aby svobodu vdovy po disidentovi neomezovala a aby mohla zemi opustit, pokud si to bude přát.

ROZHOVOR: Čínská policie chce mým rodičům vymýt mozek, říká disident, za jehož rodinu se bili v Praze

Číst článek

Liou Siao-po tento měsíc podlehl rakovině jater. Léčili ho pod dohledem v nemocnici, kam ho převezli z vězení. Rodina a přátelé se s ním rozloučili o víkendu. Obřadu se zúčastnila i Liou Sia.

Známí páru tvrdí, že od pohřbu nemohou s Liou Sia navázat spojení. "Zkoušeli jsme ji kontaktovat všemi možnými způsoby," řekl Guardianu blízký přítel Liouových Chu Ťia, aktivista a rovněž bývalý politický vězeň. "Vypadá to, jako by zmizela z povrchu země," potvrzuje Chuova slova americký právník Jared Genser, který vede kampaň za její osvobození.  

Liou Siao-poa před osmi lety odsoudili za podvracení státní moci. V Chartě 08 vyzýval k respektování lidských práv a zavedení pluralitního politického systému. Inspiroval se československou Chartou 77.

mls, lum Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme