Čína dokončuje předávání moci nové generaci vládců

Čína bude mít už brzy nového prezidenta. Po Chu Ťin-tchaovi má nastoupit už dřív vybraný viceprezident Si Ťin-pching. Čínští komunisté by nového lídra měli do funkce jmenovat během zasedání, které dnes začalo v Pekingu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený generální tajemník čínské komunistické strany Si Ťin-pching | Foto: Vincent Yu | Zdroj: ČTK

Čína si chce udržet svůj hospodářský růst, a v letošním roce proto zvýší státní výdaje. Uvedl to během prvního dne zasedání čínského parlamentu dosluhující premiér Wen Ťia-pao.

Vládní investice podle něj půjdou z velké části do rozvoje železnic. Už teď má tato komunistická země největší železniční síť a jedny z nejefektivnějších rychlovlaků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O personálních změnách ve vedení Číny mluvila zpravodajka Kateřina Procházková

Na 12. zasedání čínských zástupců bude jmenováno i nové vedení. Do čela země se oficiálně postaví už v loni zvolený premiér a prezident, kteří si sestaví i novou vládu.

O rodině budoucího čínského premiéra loni agentura Bloomberg napsala, že disponuje majetkem ve výši 1 miliardy amerických dolarů. Strana to okamžitě popřela a internetové stránky agentury na několik dní v Číně zablokovala.

Od listopadu, kdy byl zvolen generálním tajemníkem strany, rozjel protikorupční kampaň, při níž už bylo zadrženo nejméně 28 veřejných představitelů. Státní media a i část veřejnosti pak věří, že by právě tento muž mohl prosadit tak v Číně potřebné reformy.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme